fallback

Хърсев: Антиинфлационни мерки засега не са нужни

Инфлацията е вносен проблем вследствие на съвсем естествен процес на възстановяване на икономиката, смята специалистът

12:38 | 21.08.21 г. 2

Чистият ръст на икономиката на България за годината ще бъде повече от 5%, вероятно ще достигне 6%, ако няма решение за блокирания през септември и октомври, а антиинфлационни мерки не са нужни, защото наблюдаваме съвсем естествен процес на възстановяване на икономиката. Тази теза разви икономистът Емил Хърсев в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.

„Макро (данните) са напълно оптимистични с нотка на загриженост предвид отново надигащата се вълна от коронавирусна инфекция и опасенията, че тя може да доведе до ограничения, които никой не желае, поне от бизнеса“, каза той.

Що се отнася до инфлацията, Хърсев я нарича „вносен проблем“ и смята, че „проблем няма“. Акцентът върху тази тема по думите му се поставя най-вече в САЩ, където наистина наблюдаваме инфлация, невиждана от времената на Рейгън., докато в България имаме по-нискък темп на поскъпване от Германия, който е естествен процес на възстановяване на икономика, а ниската компенсация се дължи на това, че нашата икономика така и не беше никога тотално затворена. Хърсев също смята, че политиките на централните банки по целия свят са проинфлационни.

Въпреки валутния борд България има възможности за антиинфлационни мерки, като например да се увеличат изискванията за минимални задължителни резерви, да се налагат административни ограничения, които ограничават крайното парични предлагане и т.н., но според специалиста няма нужда от такива мерки. Той напомня, че пет поредни месеца с инфлация не е нещо особено на фона на факта, че в България сме имали и пет години във всеки месец с последователна инфлация „без някой да се впечатли“.

Хърсев не вижда и проблем с нарастването на цените в имотния сектор и смята, че все още не може да се говори за балон. Той вижда повишение по-скоро в офертните цени, а не на цените, на които се изповядват сделките. Процесът е несравнимо по-слаб от много други държави в Европа, обяснява гостът.

„При нулеви и отрицателни лихви недвижимостите се явяват надценен конкурент на финансовите инвестиции. Инвестициите в имоти се правят само за да се задържи стойността на натрупванията". 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:46 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още