fallback

Хампарцумян: Идеята за новия дълг не е лоша, но не беше обяснена добре

Гръцките банки у нас са достатъчно изолирани от случващото се в Гърция, коментира ръководителят на УниКредит Булбанк

12:54 | 23.02.15 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Идеята за поемането на нов дълг не е толкова лоша, но не беше обяснена както трябва. Това заяви главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян в предаването „Boom & Bust“ по ТВ Bulgaria On Air.

„През 2015 г. банките ще бъдат сериозен купувач на този дълг“, коментира той и добави, че в дълга за 8 млрд. евро са предвиждат малко повече буфери и рефинансиране на стари и по-скъпи задължения при очаквани по-ниски нива на лихвените проценти.

Според банкера социален диалог между държавата, работодателите и синдикатите не липсва, но е важно съдържанието, което участниците влагат.

„При положение, че математиката показва, че пенсионната система е неустойчива, очевидно трябва да се направи нещо, за да стане устойчива. Намаляването на пенсиите не е опция понеже няма накъде. Остава увеличаването на данъци, което е доста трудно, за когото и да било. Нещо относително по-лесно, поради това, че продължителността на живот нараства, е едно увеличаване на пенсионната възраст. И разбира се – прекратяване на злоупотребите с права, което е национален спорт у нас“, коментира той случващото се в социалната система.

Хампарцумян е на мнение, че ниските данъци са необходимo, но недостатъчно условие за привличане на чуждестранните инвеститори.

„В България имаме ниски данъци на хартия, но за всички публични услуги, които ползваме, ние плащаме по още веднъж, ако искаме да бъде качествено и на ниво,“ каза той.

Случаят КТБ Хампарцумян сравни с „арогантен пример на отказали имунни системи на държавата“. Той коментира, че не бива да се забравя от кой се носи вината, а именно - от екипа на банката и неговото ръководство. Според него е имало доста голяма публична подкрепа и административна небрежност в лицето на регулаторите – финансови и данъчни.

Хампарцумян посочи и важните стъпки, които сега трябва да направим, като избор на ръководител на управление „Банков надзор“ на Българска народна банка, но и да се мисли в посока за влизане в еврозоната и Единния банков надзор. Това изисква стабилен и избран с колкото се може по-голяма подкрепа кандидат за „Банков надзор“.

„Гръцките банки у нас са достатъчно изолирани от незабавно влияние от това, което се случва в Гърция“, коментира банкерът въздействието на кризата в Гърция върху банковия сектор. Той добави, че гръцките банки попадат под родните регулации, въпреки че капиталът им е гръцки.

Изпълнителният директор на УниКредит Булбанк е скептичен относно идеята на финансовия министър Владислав Горанов за създаване на единен регистър на сметките на българските граждани от чисто техническа гледна точка.

„Технологичното предизвикателство е по-сериозно“, каза Левон Хампарцумян. „Системите за контрол трябва да бъдат ефективни. Създаването на една администрация не решава проблема с неефективно работещите системи.“

Цялото участие на Левон Хампарцумян в предаването „Boom & Bust“ може да видите във видеото

Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:12 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още