fallback

Какъв сигнал дава договорът за добросъседство с Македония?

Според някои договорът отваря вратата за добро бъдеще между двете държави, според други "мирише на сгъстен природен газ"

10:50 | 02.08.17 г. 6

Подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Македония вчера отключи разнопосочни коментари. Според някои експерти договорът отваря вратата за добро бъдеще, според други е забравен от Македония от момента на подписването, а според трети - "мирише на сгъстен природен газ" и има неясни формулировки.

Този договор отваря вратата за добро бъдеще, коментира по bTV евродепутатът Ангел Джамбазки. Той отваря нова страница, защото години наред чужди на двете страни сили, предимно в Белград, гледаха да държат един братски народ разделен, да насаждат недоверие, подозрение и омраза от двете страни на една ненужна за нас граница, каза Джамбазки.

Договорът е една позитивна крачка в правилна посока, но сме много далеч от бравурни епитети, оценки и т. н. заради неясните формулировки в него, каза от своя страна проф. Боян Чуков. По думите му, за да оценим този договор, защо беше форсиран толкова, е необходимо да го поставим в хронологията на много други събития, включително и кризата в Катар. "Всичко мирише на сгъстен природен газ", посочи той.

В това няма нищо лошо, нашият интерес е през България да минават транспортни, газови и електропреносни коридори, каза Джамбазки в коментар.

Американците обещаха на Европа сгъстен американски газ. Основният конкурент на САЩ в тази област е Катар, затова беше ударен по време на посещението на Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, обясни Чуков.

С договора за добросъседство се дава възможност Македония веднага да бъде интегрирана в НАТО и по този начин ще бъде запечатана цялата територия и ще бъде ударен „Газпром“, посочи експертът.

Няма нищо лошо Македония да влезе в Европейския съюз и НАТО, посочи Джамбазки. "Нашият интерес е да довършим започнатото през 1903 г. Имаме интерес да няма граница между България и Македония. Това може да се случи, ако Македония е в ЕС. Това е мислимото. При липсата на граница, ние ще имаме възможност да поправим несправедливостите от миналото", коментира той.

Между българите и македонците няма различия, има пропаганда от една група хора, свързани с Белград, и други столици извън Балканите, каза евродепутатът.

Договорът е изключително събитие между България и Македония. Не само САЩ, но целият ЕС приветства България за тази стъпка към нови отношения с Македония, коментира бившият ни посланик в Сърбия Ивайло Трифонов пред Bulgaria ON AIR.

Според него тук става въпрос за това дали Македония и Сърбия ще станат членове на НАТО и ЕС в близко бъдеще, или не.

На коренно противоположно мнение е бившият депутат и посланик на България в Хърватия Велизар Енчев. Според него договорът е най-малко изгоден за България.

"Този договор е забравен от Македония от момента на подписването. Това е един народ  в две държави, един език в две държави. Трябваше първо комисията от историци да се събере и да види има ли допирни точки. Проблемът е планината от научна литература в Македония, в която фондаментът е изцяло на базата на присвоената българска история и култура", каза той.

Велизар Енчев подчерта, че е "за" този договор, но е против клаузата, в която се признава македонският език.

"Езиците съществуват или не, те не могат да бъдат признавани или непризнавани. Трябва да извървим много дълъг път, за да се изтрият всички наслоени от политиката неща между българи и македонци", коментира от своя страна Ивайло Трифонов.

В телефонна връзка бившият директор на Националната разузнавателна служба ген. Бриго Аспарухов цитира президента Желю Желев, че България трябва първа да признае Македония.

Той посочи, че добросъседството изисква това и подчерта, че работата му по отношенията между двете държави е била единствено да информира достоверно кой как би приел признаването на Македония от България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:53 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още