fallback

България може да осигури пиковата електроенергия за Южна Европа, смята експерт

Заради екологичните изисквания страната трябва да затвори към 5 хил. мегавата въглищни мощности

17:59 | 20.02.17 г. 4

България има възможност да осигури пиковото потребление на южния клон на електроенергийната система на Европа. Този коментар направи енергийният експерт проф. Атанас Тасев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Той посочи, че с развитието на водните централи, ПАВЕЦ, както и газови централи, страната ни може да покрива върховото потребление в региона. За стабилността на българската система той препоръча още и изграждането на втора ядрена централа на площадката в Белене и допълни, че края на 2016 година е имало поне пет заявления за интерес за изкупуване на проекта.

Тасев посочи още, че заради Парижкото споразумение около 5 хил. мегавата базови и подвърхови енергийни мощности ще трябва да бъдат затворени – към 4,1 хил. мегавата е мощността на централите в Маришкия басейн и още към 800 мегавата на останалите термични централи в страната.

Затова и той препоръчва изграждането на нова АЕЦ, която да покрие липсващите базови мощности,  както и на водните и газови централи, които да осигуряват върховото потребление.

Заради екологични изисквания под въпрос е поставено съществуването на ТЕЦ-овете и в останалите държави от ЕС, включително и Германия, която замести ядрените си мощности с въглища. 

В края на миналата седмица Европейската комисия (ЕК) одобри 920 хил. евро за предварителните проучвания за газовия хъб „Балкан“. Според Тасев обаче този проект не може да бъде реализиран без поне една тръба от Русия.

Вариант за това е изграждането на газопровод по дъното на Черно море, но проектът ще бъде значително ограничен – само до газовия хъб, който ще бъде изграден край Варна.

Българската страна активно търси алтернативни доставки, за да гарантира потреблението, ако Москва реализира заплахата си да заобиколи Украйна при транзита на природния газ. България може да си осигури 1,5 млрд. куб. метра от Азербайджан, след като бъде реализиран Южният газов коридор. От интерес за страната е обаче и бързото реализиране на проекта за терминал за втечнен газ край Александруполис, чийто капацитет е 6 млрд. куб. метра. 

Какво коментира още енергийният експерт можете да видите във видеото:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:46 | 11.09.22 г.
fallback