fallback

Е. Кънев: Влизането на държавата в сделката с ЧЕЗ ще струва скъпо на данъкоплатците

Икономистът не изключва възможността участието на държавата в сделката с ЧЕЗ просто да бъде начин в борда да влязат хора на властта

11:46 | 05.03.18 г. 6

Влизането на държавата в сделката с ЧЕЗ е възможно най-лошото решение. Това ще струва прескъпо на данъкоплатците, каза за БНР икономическият експерт Евгений Кънев.

"Първо защото държавата е показала какъв е нейният капацитет и нейната способност да управлява такъв тип мрежи и такъв тип бизнес. Ние знаем какво беше състоянието на мрежата преди 2004 година", коментира Кънев.

Според него това е била изключително лошо поддържана мрежа, с изключително много големи проблеми, с много големи загуби на ток по трасето – близо 25%, с разхищения, кражби и т.н.

"Това ли искат българските данъкоплатци, да се върне отново това състояние малко или много, и да се влияе по начин, който не е в полза на инвеститора, бидейки вътре държавата заедно с другия инвеститор, който и да е той", заяви експертът.

Според него другото, което е много важно е, че има абсолютно противоположни цели - КЕВР, която работи за данъкоплатците и за потребителите, тъй като се стреми да се предоставят висококачествени услуги на ниска цена, и интересите на акционерите, независимо кои са те в това дружество, тъй като те се стремят към точно обратното – да максимизират цените, печалбите и да минимизират инвестициите, с които ги постигат.

Това означава, че "виждаме един вътрешно присъщ конфликт, който няма да води до нищо добро. Трябва да кажем, че оттук нататък трябва да се правят огромни инвестиции, за да се поддържа тази мрежа, което означава, че всички ние като данъкоплатци ще участваме в тяхното финансиране", заяви Кънев.

Той не изключи възможността участието на държавата в сделката с ЧЕЗ просто да бъде начин в борда да влязат хора на властта.

"Ако се огледаме как е положението в другите енергийни дружества, а и не само, почти навсякъде, където държавата има участие, това са хора, които по-голямата част нямат никаква представа от това, с което се занимават, просто са сложени заради това, че са близки на някои от управленците в момента", заяви експертът.

"Не мога да разбера тази страст към държавното откъде идва, при положение, че струва прескъпо на нас като данъкоплатци. Играе се на тънката струна, че народът си иска държавното и така реално се прави възможно най-лошата крачка в момента", категоричен бе Кънев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:40 | 12.09.22 г.
fallback