fallback

Двойно по-ниска цена за руския газ за България след промяна в ценообразуването?

„Газпром“ преразглежда формулата за определяне на цената за доставка на газ за България, като тарифата може да използва индексиране на базата на хъбовете в Западна Европа

15:19 | 12.02.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската газова компания "Газпром" се готви да преразгледа ценовите параметри на договора за доставка на газ за България, съобщава руският икономически всекидневник "Комерсантъ".

До две седмици трябва да стане ясно какви ще са новите параметри на договора между "Булгаргаз" и "Газпром" за доставката на руския газ, а оптимистичните очаквания бяха, че може да има до 30% отстъпка от сегашната цена. Днес обаче "Комерсант" съобщава, че страната ни може да постигне с 50% по-ниска цена на природния газ именно чрез промяна на формулата, по която се изчисляват цените

Вместо да бъде обвързана с петрола, въпросната цена може да използва индексиране на базата на западноевропейски хъбове. Според анализатори цената на руския газ за България може да падне с над 50% до 140 долара за 1000 кубически метра.

Преразглеждането ще се извърши заради задължения на „Газпром“ към Европейската комисия (ЕК) като част от уреждането на антитръстовото разследване срещу руския енергиен гигант. В същото време от есента България ще може да получава и природен газ от Азербайджан и втечнен такъв (LNG) от други краища на света, което увеличава нейната диверсификация. 

"Газпромекспорт" може да промени формулата на цената в дългосрочен договор за доставка на газ с българската държавна компания "Булгаргаз", посочват пред "Комерсантъ" източници, запознати с преговорите. . Припомняме, че на 10 февруари "Булгаргаз" обяви, че се надява да приключи преговорите "преди края на февруари“. 

Източници, запознати със ситуацията, потвърждават напредналия етап на преговорите. Според някои от тях става въпрос за промяна на индексацията в договора от петрол към газов хъб. В сегашните условия, когато цените на хъбовете в Европа паднат до почти 100 долара за хиляда кубически метра, промяна в индексацията наистина ще доведе до по-ниски цени за България. Очаква се да като база бъде използван хъбът в Холандия, който е известен със своята голяма ликвидност.

Преразглеждането на договора е инициирано от ЕК. Припомняме, че още през миналата година нови, по-ниски цени договориха Естония, Чехия, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. ЕК от своя страна счита, че „Газпром“ укрива господстващото си положение чрез налагане на договори за индексация на петрола върху тези потребители. Сега тези страни могат да поискат преразглеждане на цените от руския монополист, ако те се различават значително от котировките на газовите центрове в Западна Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:33 | 14.09.22 г.
fallback