Добре е, че делегация, водена от българския енергиен министър, гостува във Вашингтон и Хюстън - световният център на петролната и газова индустрия. Намеренията ни за разнообразяване на доставките са добри, но е невъзможно казаното от министър Теменужка Петкова - в срок до края на годината половината от потребявания от нас газ да не бъде руски, да се случи. Това каза Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество, в предаването "Клуб Investor" с водещ Ивайло Лаков.
"Първата пречка е, че "Булгаргаз" има дългосрочен договор с "Газпром" за доставка на определени обеми газ, който е до ноември тази година. В него има клаузата take or pay", коментира гостът.
Димитров посочи, че другата пречка е, че азербайджанският газ трябва да дойде по интерконектора с Гърция. "Този газопровод се строи в момента. С компанията, която строи, има подписан договор да се финализира през април 2021 г. Няма изгледи да се построи предсрочно", допълни той.
АЕЦ Белене
"В последните месеци не се е случило нищо особено с АЕЦ "Белене". Това, което влияе върху АЕЦ "Белене", енергийната картина в страната и газовите доставки, са намеренията на новата ЕК да прокара Зелената сделка, която да дефинира енергийния микс на държавите от ЕС за следващите десетилетия. Очертава се, че атомната енергетика и газът ще бъдат в графата на неутралните горива", разкри гостът.
"Разнообразяването на доставките на газ и от САЩ, и от Русия прави България привлекателна. Засега няма изрични американски санкции срещу "Балкански поток". Не бих изключил САЩ да наложат санкции на "Турски поток", макар че подводната част е завършена", посочи той.
Пламен Димитров подчерта още, че изграждането на "Балкански поток" ще ни струва някъде 3,5 млрд. лв.
Очаквайте видео с целия разговор.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 6 години Съдейки по това, колко струва тока от америн=канските централи, особено в сравнение с цената от държавния ТЕЦ, нищо хубаво не ни чака... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Единствения точен коментар 12 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ей, важното е газа да е евтин, не откъде иде. А за д е евтин, трябва да има конкуренция и диверсификация. На прав път сме, крайно време е да спрем да питаме "колко трябва да плтим", а да кажем " ааа, така ли, я да видим сега какво предлагате, пък ние ще помислим". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години еее ... много си зъл импе ... викам като съфорумци некой манометър ще дадеш да гледаме , некой кран да притягаме ... ти на тубите ни слагаш ... и децата дето не слушат така ли ги наказваш , с тежък физически труд ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Един приятелски съвет, мислете за Путин и Газпром в минало свършено време!Хихихихи!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ама на теб май ти харесва да ядеш наденица??? На нас не!!! Задръж си съветите за себе си!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Иначе какъв е тоя чичо Пламен, че да се съмнява в обещанията на министър теменужка? А че тя ще мъкне газчицата в туби. Стоянчик, Зелков и Фонов ще помагат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И аз съм навит да купуваме според цената, не според тръбата. То значи, че LNG няма да купим и метър даже. Само руски сега, догодина - и диверсификация с азерски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години обади се по телефона бе ... служебния , на паркинга немаш ли телефон ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Инвестор, помолих Ви да зададете въпрос към Министерство на енергетиката, БЕХ, Булгаргз и Булгртрансгаз какво ставас договора за транзит през Трансбалканския газопровод, съгласно който Газпром ни дължи 110 милиона $ годишно, независимо дали транзитира или не по него до 2030 година??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар