България уведоми „Росатом“ за отлагане на сроковете за провеждането на търга за строителството на АЕЦ „Белене“ заради пандемията от коронавирус. Сроковете за удължаване на работата по търга ще зависят от периода на действие на ограниченията заради пандемията. Това предаде БНТ, като се позовава на представител на „Росатом“.
„Днес получихме официално писмо от българската страна, че заради епидемията от коронавирус сроковете на процедурата за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ „Белене“ се отлагат”, твърди представителят.
Конкретните срокове ще зависят до голяма степен от възможността за пълен достъп на участниците в така наречената „информационна стая“ за проучване на техническата документация на проекта, въз основа на която ще бъдат формирани предложенията на участниците“, каза той.
Държавната корпорация „Росатом“ е оптимист за осъществяването на АЕЦ „Белене“, въпреки забавянето на търга заради пандемията от коронавирус. „Въпреки забавянето, предизвикано от обективни причини, ние проявяваме голям интерес към него и сме оптимисти“, заяви източникът.
Той също така отбеляза, че България в рамките на възможностите, с които разполага, ще продължи работата по търга за строителството на централата, въпреки ограничителните мерки, въведени в страната заради коронавируса. От руската страна уточниха, че процесът ще продължи онлайн по редица въпроси.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Христина Христова: Проблемът с минималната работна заплата е голямата дискусия вече 20 години
Конспирация: Трусът в Колумбия следствие на изследователска програма в Аляска
В Германия: Плувен басейн обяви ден “само за чернокожи”
Доц. Лозанов: Радев използва зловещото убийство в Пловдив, за да прави руска пропаганда
Диви прасета тормозят летовниците на Френската Ривиера ВИДЕО
преди 6 години Атомните централи в България са бедствие, което се е случило и още по-голямо бедствие, което очаква да се случи. Всички атомни централи изпускат определено излъчване и облъчват водите, почвате, въздуха и хората живеещи на близо. Лом е близо до Козлодуйската АЕЦ. Имам лични наблюдения, че там има завишен процент на хора в с мозъчни тумори и ракови заболявания, включително и деца. Има и данни, че даже хора, които искат да купят имоти там не го правят защото е близо до атомната централа.И наистина ли искаме руско участие в построяването на атомни централи у нас? Това е все едно да искаш алкохолик да те учи как да не станеш алкохолик. Те ме можаха себе си да предпазят в Чернобил. Защо мислим, че би ги интересувала нашата сигурност?Освен това атомните централи изискват изключителна дисциплина, мениджмънт и морал от тези, които ги поддържат. Мислите ли, че ще можем да осигурим такъв персонал? Защото ако не можем, рискът от авария е огромен и подготвяме нас и най-важно нашите деца за страхотно бедствие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Прав си. Най-печеливши са Чернобил и Фокушима... Може да потърсиш колко евтино е излязло на СССР да се справи с аварията. Японците също им излезе без пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ама за какво им е да гледат документация? АЕЦ са машина за пари, токът им е "най-евтиния" и "няма губещ АЕЦ по света". Само дето зли сили от САЩ спират хубавия проект защото искат България да е зле. отговор Сигнализирай за неуместен коментар