fallback

Асен Василев: АЕЦ "Белене" е политически проект, ненужен за България

Страната ни има уникални ресурси за развитието на зелена енергетика, убеден е бившият енергиен министър

10:13 | 07.12.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

АЕЦ "Белене" е политически проект, който на този етап не е нужен на България, заяви пред БНТ Асен Василев, бившият енергиен министър в служебното правителство на Марин Райков. Днес той е част от екипа, изготвил предложенията на президента Румен Радев за проекти, които да бъдат финансирани от Плана за възстановяване на България.

По него голяма част от средствата са за зелена икономика, но акцентът е върху изграждане на енергийно ефективно улично осветление, както и за модернизация на енергийната мрежа.

В Президентството обаче предлагат насока към изграждането на нови мощности, които да заместят въглищните централи, които ще трябва да бъдат затворени в следващото десетилетие. Потенциалът за зелена енергия е огромен, посочи Василев.

Имаме шанс да произвеждаме изцяло българска енергия, която отговаря на изискванията на ЕС за зелена енергия и себестойността ѝ е такава, че няма да натежи на сметките за електроенергия, уточни още експертът.

Той посочи няколко примера - разширяването на долния изравнител на ПАЕВЕЦ "Чаира", което ще позволи на каскадата да работи по-ефективно, както и идеята за изграждане на ВЕЦ "Дунав" с капаците от 1800 мегавата. С новите технологии няма да има нужда от изграждане на дига, а се изисква само потапяне на турбини, които обаче няма да пречат на корабоплаването или на екосистемите.

Новите технологии позволяват използването на геотермални източници, които доскоро не са били в енергийните планове - в пояса на Дунавската равнина. Асен Василев е убеден, че потенциалът е за изграждане на 12 хил. мегавата, тоест колкото са енергийните мощности в страната в момента.

"Това не са проекти на президента, правителството или Асен Василев. Това са проекти на България", заяви още бившият енергиен министър. Той посочи, че с тяхна помощ страната може да се превърне в енергийно депо. Той допълни, че хоризонтът за затваряне на въглищните централи е достатъчен, за да бъдат изградени част от тези проекти.

В момента соларната енергия вече достига цена от 1-2 цента за киловатчас, тоест това е много ниска цена, но проблемът е, че не може да се разчита на панелите при липсата на достатъчно слънцегреене. Тогава обаче на помощ на системата ще дойдат ПАВЕЦ и геотермалните източници, каза още Василев.

В това отношение България има уникален ресурс в региона - високи планини, за да бъдат изградени каскади, както и термални източници, коментира експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:08 | 13.09.22 г.
fallback