fallback

Р. Стефанов: Каквито и политики да предприемем, въглищните централи си отиват

Централите трябва да търсят алтернативи за своето съществуване, защото ще трупат все по-големи загуби, смята експертът

12:02 | 15.03.21 г. 2

Каквито и политики да предприема правителството, въглищните централи ще излязат от употреба, коментира в ефира на БНР експертът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Той визира рекордните цени на емисиите въглероден диоксид, постигнати в края на миналата седмица - почти 42 евро за тон.

"Колкото по-бързо тези централи бъдат извадени от употреба, толкова по-малко загуби ще бъдат натрупани за българската енергетика и това е развитие, което се очаква от повече от десетилетие", категоричен беше той и припомни амбициите на ЕС, към които вече се присъединяват и САЩ и Китай - безвъглеродна икономика около 2050 г.

Според Стефанов въглищните централи трябва да търсят алтернативи на своето съществуване, защото ще трупат все по-големи загуби.

По-скъпите квоти на въглеродните емисии ще се отразят и върху крайната цена на електроенергията, прогнозира още експертът и обясни, че по-скъпите квоти ще бъдат платени или чрез цената на електроенергията, или чрез данъците.

От началото на годината квотите на европейския пазар поскъпнаха с 26%, посочва Bloomberg. До голяма степен това се дължи на залозите на инвеститори, че ще има още по-стриктни правила за емисиите в общността през следващите месеци.

Има и известно забавяне от страна на Брюксел по отношение на търговете за разпределение на квотите, което също е фактор за възхода на пазарите.

На този етап търговията с емисии е динамична - в края на февруари цените бяха паднали до 37 евро на тон, но в последните дни отново има ръст и прогнозите са, че това ще продължи през цялата година.

Руслан Стефанов очаква като цяло движение на цените на енергията нагоре в световен мащаб. Според него на този етап забавянето на икономиката и липсата на търсене държат ниски цените на горивата у нас и в Европа.

Експертът беше категоричен още, че бизнесът в България няма "евтината алтернатива на зелен ток, каквато имат германските производители". Според него това ще се задълбочи поради забавеното навлизане на нови възобновяеми енергийни източници.

По-ниските цени на електроенергията идват единствено от ВЕИ, а всички останали източници "бутат" цените нагоре, включително и скъпите проекти за ядрени централи, категоричен е експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:42 | 13.09.22 г.
fallback