fallback

Приходите от "Балкански поток" от началото на годината са 115 млн. лв.

Проектът може да се изплати от транзитните такси за 10 години и половина, смята енергийният министър в оставка

18:37 | 28.04.21 г. 5

Приходите от проекта за разширението на газопреносната мрежа на България, или т.нар. "Балкански поток", ще са над 9 млрд. лева в следващите 20 години. Само от началото на 2021 година приходите са в размер на 115 млн. лева. Проектът ще се изплати от приходите от сключените договори за резервиран капацитет в следващите 10 години и половина. "Животът" на газопровода е 35 години.

Това стана ясно по време на дискусия във временната комисия, разследваща работата на държавните компании през последните 10 години.

Енергийният министър в оставка Теменужка Петков беше категорична пред депутатите, че този проект е оставил България на газовата карта на Европа, защото след реализацията на "Турски поток" страната е загубила основната част от приходите по транзит на природен газ.

Таксите са на базата на резервиран капацитет, а не на пренесеното количество природен газ, уточни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Има свободен капацитет - 10% на турската граница и в размер на 20% на изходната точка със Сърбия. Този капацитет се предлага на търгове, които се провеждат регулярно в ЕС. Приходите от тези търгове могат да достигнат 91 млн. лева.

Според него годишните приходи от газопровода могат да достигнат около 400 млн. лева.

Стойността на проекта е около 2,6 млрд. лева, от които за линейната инфраструктура са 2,1 млрд. лева, а около 350 млн. лева са дадени за изграждане на компресорни станции. Процедурите по проекта са прозрачни и проверени от Агенцията за обществени поръчки и от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), коментира още Петкова и отхвърли съмнения за нарушения на процедурите за обществените поръчки по проекта.

По предложение на депутата от ДПС Йордан Цонев временната комисия ще изслуша ДАНС относно допуснати ли са за участие в проекта фирми, обявени като застрашаващи националната сигурност в други европейски държави.

Енергийният министър и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" бяха извикани за изслушване във връзка с очакваната от комисията информация от газопреносното дружество. Депутатите изгубиха повече от час да спорят дали компанията може да внесе данните в дигитален формат, или не, и кога ще стане това.

Очакваната информация е чувствителна и трябва да е ясно кой ще отговаря за получената документация и носи отговорност при евентуално изтичане на данни, категорична беше Петкова. Тя посочи, че исканите данни са в обем от над 1 млн. страници, част от които са обект на търговска тайна и съдържащи критична и лична информация.

Енергийният министър припомни, че "Булгартрансгаз" е стратегическа компания, част от националната сигурност.

По време на споровете депутатът от БСП Явор Божанков коментира, че в работата на комисията няма ред и не могат да бъдат задавани конкретни въпроси. Той допълни, че ГЕРБ също "протаква" работата с процедурни хватки и коментира, че има усещането, че комисията се използва за предизборни послания.

Йордан Цонев (ДПС) допълни още, че не трябва да бъдат поставяни неизпълними срокове. "Не си спомням в такива временни комисии да сме поставяли такива императивни срокове от 2-3 дни", каза още депутатът.

Божанков беше категоричен, че вече е получена достатъчно информация от други държавни дружества и може да започнат работата по проверката, докато останалите дружества, сред които "Булгартрансгаз" успеят да се подготвят и внесат исканата информация.

В момента екипи от енергийното министерство и "Булгартрансгаз" подготвят документацията по отношение на разширението на газопреносната мрежа, или т.нар. "Балкански поток", за предоставяне на депутатите, посочи по време на изслушването си Теменужка Петкова.

Тя отказа да отговори конкретно дали тази информация ще бъде в поискания дигитализиран вид, нито кога ще стане това. "Информацията ще бъде предоставена по надлежния ред", повтори на няколко пъти Петкова.

Ред в работата на комисията внесе депутатът от БСП Румен Гечев, който беше категоричен, че депутатите нямат нужда от 1 млн. страници, а отговори по "15-20 показателя", от които ще стане ясно дали този проект е изгоден за страната и има ли нарушения по него.

Разширението на газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" беше одобрено от депутатите като част от актуализацията на Енергийната стратегия, припомни още енергийният министър по време на изслушването. Проектът е в съзвучие с българското законодателство и законодателството на ЕС, потвърди и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Част от документацията не е в дигитален вид, каза още той и допълни, че "Булгартрансгаз" не е могла да изпълни възложено от комисията, да подготви исканата документация в рамките на няколко часа. Искането към компанията е било изпратено на сутринта на 23 април (петък) със задължението документите да бъдат предоставени на 26 април (понеделник).

За Мая Манолова обаче непредставянето на информацията в дигитален вид е "саботаж" и торпилиране на работата на комисията. Тя посочи, че другите дружества, които са проверявани, предоставят информацията, която не е критична, на електронен носител.

Председателят на временната комисия посочи още, че "Булгартрансгаз" има договор по обществена поръчка за дигитализиране на информацията си, сключен през 2020 г. Информацията за обществената поръчка, която е на стойност 185 хил. лева, е публична.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
fallback