fallback

България може да изгони руския посланик до края на деня

Страната може да реагира и при пълно спиране на доставките на природен газ от Русия, уверява вицепремиерът и финансов министър Асен Василев

13:56 | 06.04.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Правителството обсъжда обявяването на руския посланик Елеонора Митрофанова за персона нон грата, съобщи финансовият министър Асен Василев по време на брифинг в Министерския съвет. Той посочи, че е възможно до края на деня да има обща позиция на управляващата коалиция по казуса.

Преди седмица България призова своя посланик в Русия за консултации и той вече е на територията на страната. По този начин Москва няма да има възможност за ответна реакция на същото ниво. В началото на април Министерството на външните работи обяви първия секретар на руското посолство у нас за персона нон грата заради нарушения на Виенската конвенция. 

Асен Василев представи и последния вариант на Плана за възстановяване, който се очаква да бъде одобрен от Европейската комисия до дни. В него са предвидени 1,8 млрд. лева за саниране, което е част от програмата за повишаване на енергийната ефективност. С пари по плана ще се работи за намаляване на пиковото потребление през зимните месеци, което ще се случи чрез изграждането на соларни централи за собствено ползване, батерии, геотермална енергия и други.

Василев оцени като грешка по плана да бъде изградена газова централа в Маришкия басейн, особено на фона на случаващото се днес в Украйна. Нещо повече - според идеите на ЕК природният газ трябва да бъде само транзитно гориво, тоест може да бъде ползван само 10-15 години.

Ние сме подготвени за ембарго на руските енергийни доставки, заяви още Василев. Има план за осигуряване на природен газ и петрол, дори при пълно ограничаване на доставките от Русия. По съществуващите трасета има 7-8 млрд. куб. метра свободен капацитет за доставката на природен газ и можем да купуваме втечнен газ от терминалите от Гърция и Турция, както и допълнителен газ от Азербайджан и Туркменистан, каза още финансовият министър.

По плана ще бъдат разпределени още 500 млн. лева за нови влакове и градска железница, както и 700 млн. лева за цифрова сигурност и 300 млн. лева за ВиК инфраструктура за малките населени места.

Парите по плана ще започнат да пристигат след около 3 месеца, но България може и да не чака първите траншове, за да стартира проектите, защото има предвидени средства в бюджета, обобщи още Василев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
fallback