fallback

75% от приходите на биткойн миньорите отиват за сметки за ток

Единична биткойн трансакция консумира около 2165 киловатчаса електричество - колкото обикновено американско семейство ще използва за 74 дни

14:53 | 31.05.22 г. 3
Автор - снимка
Създател

Огромна част от приходите на миньорите на биткойни отиват за покриване на сметките им за електричество. Според данни на Digiconomist, анализирани от блокчейн сайта CryptoMonday, над 75% от приходите на копачите са за ток.

„Според проучване единична биткойн трансакция консумира около 2165 киловатчаса електричество. Това е колкото обикновено американско семейство ще използва за 74 дни“, коментира Джонатан Мери, главен изпълнителен директор на CryptoMonday.

 

В основата на енергоемките процеси на биткойна е неговият консенсусен механизъм на работа, наречен proof-of-work (доказателство за работа – бел. ред.). Той изисква решаването на сложни уравнения за получаване на нови монети. На свой ред тези изчисления изискват специализирана техника с високо потребление на ток.  

Една от основните критики срещу биткойна е екологичният му отпечатък, определян от неговите критици като крайно неустойчив. Според проучване биткойн активността е отговорна за близо 114 мегатона въглероден диоксид годишно – обем, сравним с този на цяла Чехия например.

Въпреки че монетата все още е далеч от масово разпространение и използване, тя увеличава значително популярността си през последните години, оказвайки ефект върху околната среда.

„Позеленяване“ на биткойна

Един от вариантите за намаляване на екологичния отпечатък на биткойна е преминаването към възобновяеми енергийни източници – възможност, до която прибягват някои миньори.

В други части на сектора дори се чуват призиви за преминаване към по-малко енергийно интензивен механизъм на работа, като т. нар. proof-of-stake (доказателство за дял – бел. ред.). Той позволява верификацията на трансакции от обикновени потребителски устройства като мобилни телефони и настолни компютри.

През подобна процедура се очаква да премине блокчейн мрежата на етериума, която поддържа втората по големина на пазарната капитализация криптовалута етер. До година се очаква етериумът да смени механизма proof-of-work с proof-of-stake.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:07 | 13.09.22 г.
fallback