Изкуственият интелект (ИИ) е изключителна възможност и като всяка възможност носи своите ползи и своите заплахи. За хората с висок интелектуален потенциал е изключителна възможност за премахване на досадна дейност и оптимизиране на работата, а за обикновения човек означава преквалификация. Това коментира доц. д-р. Косьо Стойчев, ръководител катедра „Регионална и политическа география” към СУ „Св. Климент Охридски“, в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.
Най-голямата заплаха, която генерира изкуственият интелект, e създаването на дигитални автокрации. Това означава, че някой някъде чрез тази система на ИИ ще събере информация и ще изведе от нея заключения, които ще му дадат изключително предимство пред всички останали индивиди на земята, коментира гостът. Това съдържа огромен риск, защото на края на този процес не стои изкуствен интелект, а стои човешко същество с всичките му плюсове и минуси, допълни той.
Със забавяне на навлизането на тази технология се цели да се намери ефективна форма на контрол на натрупването на информацията и обработването на данните. Ако това не се направи, ще станем жертва на такъв тип електронна дигитална автокрация, в която много малък кръг от хора ще разполага с цялата информация, смята гостът. Това ще засегне не само икономическия живот, но и политическия живот, избора на политическите системи, ще засегне фундаментите на демокрацията, посочи Стойчев.
Коментирайки нивото на сътрудничество между университетите в България, събеседникът каза, че до голяма степен нашите университети като цяло са вътрешно затворени и взаимодействието между тях е на формално ниво.
„На мен би ми се искало да има отворени лекции и отворени курсове, включително чрез съвременните форми на комуникация онлайн, в която, примерно, лекция, четена в Софийския университет, да се вижда по същото време в още пет университета и обратното”, каза Стойчев.
Голямата трансформация, която се състоя между 20 и 21 век, е, че висшето образование не е край на формирането на личността, а единствено поставя неговите основи и всъщност предстои едно бъдеще, в което човек трябва три или четири пъти да промени или бизнеса, или това, с което се занимава, като намери начин да надгражда, посочи събеседникът.
Според него 20% от студентите са отворени към света, те са активни, те са търсещите, искат да научат нови неща. Но 80%, по- голямата маса, искат просто семестърът да свърши, да се явят на изпитите, тези изпити да се премахнат, тоест те са превърнати за тях в някаква изключителна формална досада.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Седмицата в развитие: Визитата на Тръмп в Китай, Фед с нов председател
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България
Премиерът Радев разпредели ресорите на вицепремиерите
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро