С 13% са се увеличили фалитите на фирми в България през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо предходното, показват публикувани днес сезонно изгладени данни на Евростат.
Общо за Европейския съюз (ЕС) декларираните фалити на предприятия са нараснали доста по-слабо за същия период - с 0,6%. Този показател продължава да държи по-високи нива спрямо периода преди пандемията от Covid-19.
Същевременно продължава да расте броят на регистрираните нови фирми в Европейския съюз. Те са нараснали с 0,1% през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо предходното и с това са достигнали най-високото си ниво от 2015 г. насам.
В България новорегистрираните компании за тримесечието са се увеличили с 2,7%, показват още данните.
Въпреки че цялостният брой на новорегистрираните компании в ЕС остава стабилен, има вариации спрямо различните сектори на икономиката. Ако се проследи регистрацията по сфера на дейност, в сравнение с предходното тримесечие през последното на 2023 г. най-голям ръст има в новорегистрираните в сектора на транспорта и съхранението (+5,6%), строителството (+3,6%), услугите за настаняване и хранене (+3,5%).
Източник: Евростат
Най-голям спад има в сферата на информацията и комуникацията (-2,1%), финансите, застраховките, недвижимите имоти (-1,5%) и търговията (-0,9%).
Слаб ръст на фалитите по сектори
Нараства общият брой на декларираните фалити, като отново се наблюдават вариации при различните сектори на икономиката. През четвъртото тримесечие на годината има нарастване на фалитите в сферата на транспорта и съхранението (+9,3%), търговията (+7,7%), услугите за настаняване и хранене (+1,1%).
Спад на фалитите се отчита в сферата на информацията и комуникацията (-15%), индустрията (-7,4%), образованието, здравеопазването и социалните дейности (-5,4%).
Източник: Евростат
Фалити и нов бизнес по държави
Сред държавите членки на ЕС между третото и четвъртото тримесечие на 2023 г. най-голям ръст на новорегистрираните фирми се наблюдава в Ирландия (+84,1%), Румъния (+11,4%) и Полша (+7,6%). Най-сериозен спад има в Люксембург (-10,3%), Словакия (-10%) и Дания (-8,1%)
По отношение на декларирани фалити, най-голямо увеличение има в Хърватия (+18,5%), Словакия (+16,8%) и Люксембург (+15,7%). Най-голям спад има в Латвия (-26,8%), Унгария (-25,6%) и Румъния (-23,4%).


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С