fallback

Източна Европа скоро ще изпревари южните страни членки на ЕС по жизнен стандарт

Доходите на човек от населението в Словения ще надвишат тези в Италия до 2029 г., прогнозира МВФ

18:01 | 03.05.24 г. 5

Почти четири десетилетия след рухването на Съветския съюз жизненият стандарт в страните, които се отделиха от неговата орбита и се присъединиха към Европейския съюз, започва да изпреварва този в южните страни членки на блока, пише Bloomberg.

Доходите на човек от населението в Словения ще надвишат тези в Италия до 2029 г. след коригирането им към покупателната способност, сочат новите прогнози на Международния валутен фонд. Литва ще се изравни по този показател, а Полша няма да е много по-назад.

Промяната ще изпълни обещанията за богатство в страните, които станаха членки на ЕС от 2004 г., за да се доближат до по-богатия запад във валутния съюз. Този процес не протече толкова бързо, колкото се очакваше, като сближаването се натъкна на много спънки от волатилния период през 90-те години на миналия век до световната финансова криза през 2008 г. и последвалата дългова криза.

Източна Европа ще настигне южните страни членки на ЕС до 2029 г. Графика: Bloomberg LP

Може би новият напредък също така е резултат от тенденции, които не бяха прогнозирани от хората, отговарящи за планирането на икономиката. Макар че новите страни от Централна и Източна Европа отбелязаха ръст на брутния вътрешен продукт благодарение на чуждестранните инвестиции, достъпа до пазара и средствата от ЕС, те също така са подпомогнати от по-бавния ръст в Италия.

Забогатяването на населението вече носи ползи – изтичането на работещи хора, привлечени от по-високото заплащане другаде, започва да се обръща. Правителствата в региона се надяват също, че пропорционално по-големите икономики ще се изразят в по-силно политическо влияние, когато лобират пред Брюксел за неща като повишаване на разходите за отбрана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:03 | 03.05.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още