През последното тримесечие на 2024 г. японската икономика се е разширила с по-бавен темп, отколкото бе съобщено в предварителните данни - резултат, който може да даде допълнителен стимул на централната банка на страната да запази лихвените проценти без промяна на заседанието следващата седмица.
Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с годишен темп от 2,2% през последните три месеца на миналата година спрямо предходното тримесечие, съобщи Службата на кабинета във вторник. Резултатът е под предварителната оценка за 2,8%, предаде Bloomberg.
Отделни данни от днес показаха, че домакинствата са похарчили много по-малко от очакваното през януари, тъй като въздействието на ускорената инфлация продължава да се усеща. През първия месец от годината разходите на домакинствата са нараснали с 0,8% спрямо януари 2023 г., което не отговаря на прогнозата за ръст от 3,7%.
Ревизираните данни за БВП показват слабости в японската икономика, въпреки че в общ план тя продължава да се развива умерено. Забавянето на разходите на домакинствата може да накара централната банка да бъде по-предпазлива, докато търси възможности за постепенно повишаване на лихвените проценти. Следващото си решение Японската централна банка (ЯЦБ) ще вземе на 19 март.
Миналата година паричният орган прекрати продължилата десетилетие мащабна програма за стимулиране на икономиката и през януари повиши краткосрочните лихвени проценти до 0,5%, тъй като смята, че Япония е напът да постигне устойчиво целта за инфлация от 2%.
Централната банка сигнализира за готовност да повиши лихвите допълнително, ако разширяващото се увеличение на заплатите подкрепи потреблението и позволи на компаниите да продължат да повишават цените не само на стоките, но и на услугите.
„Потребителските разходи вероятно ще останат слаби и през това тримесечие, тъй като домакинствата продължават се сблъскват с ускорена инфлация“, коментира Таро Сайто, ръководител на отдела за икономически изследвания в института NLI. „Все пак тези данни сами по себе си вероятно няма да променят мнението на ЯЦБ, че в момента се наблюдава умерено икономическо възстановяване“, добави той.
Както и в първоначалната оценка, нетната търговия и бизнес разходите са били водещи за експанзията, докато частното потребление е останало без промяна. Това подчертава крехкостта на японския икономически растеж предвид нарастващите рискове от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп. Нетният износ през последното тримесечие също нарасна главно за сметка на свиването на вноса, което е още една причина икономистите да не са твърде оптимистично настроени за състоянието на търговията.