Президентът на Китай Си Дзинпин обмисля визита в Южна Корея в опит да бъде намерено решение на проблемите на Корейския полуостров, съобщава Ройтерс, цитирайки съобщение на южнокорейската информационна агенция Yonhap.
Китайският лидер не е посещавал Южна Корея от 2014 година насам. Той е разговарял с премиера на страната Хан Док-су преди откриването на Азиатските игри в китайския град Ханджоу в събота (23 септември). Пред местна телевизия Хан Док-су коментира, че е дискутирал със Си възможности за стратегическо партньорство между двете страни.
Този разговор предхожда предстояща тристранна среща между представители на Китай, Япония и Южна Корея в Сеул за проблемите на полуострова, която е планирана за 26 септември, отбелязва Ройтерс. Това ще бъде първата среща в този формат за последните четири години.
Според публикацията на Yonhap китайският държавен глава е посочил, че тази среща е планирана за точното време и сериозно обмисля посещение в Южна Корея. Този коментар обаче не се посочва в китайските официални съобщения след срещата.
Китай може да изиграе конструктивна роля в отношенията между Южна Корея и Северна Корея, смята премиерът Хан. По негови думи китайският президент е отбелязал, че Пекин насърчава диалога между двете държави и ще подкрепи усилията за мир на полуострова.
Ройтерс припомня, че напрежението между Северна Корея и Южна Корея отново се изостри след визитата на Ким Чен Ун в Русия в началото на месеца. Сближаването на Пхенян и Москва не се харесва особено в САЩ, Япония и Южна Корея.
Сеул въведе санкции срещу 10 граждани и 2 юридически лица от Северна Корея заради участието им в ядрената програма на страната и доставката на оръжия за три държави, включително и Русия, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи, публикувано през изминалата седмица.


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост