IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

„Галъп“: Пет са сигурните формации в следващия парламент

Първа политическа сила е „Прогресивна България“, следвана от ГЕРБ-СДС

12:47 | 03.04.26 г. 14
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Пет са сигурните формации в следващия парламент. Първа политическа сила, с отчетлива преднина сред решилите за кого ще гласуват, е „Прогресивна България“ с подкрепа от 27,7% от решилите да гласуват. Това сочат данните от национално представително проучване* на социологическа агенция „Галъп интернешънъл болкан“, проведено в периода 20 март – 30 март 2026 г.

В сравнение с регистрираните 29,8% подкрепа за „Прогресивна България“ в проучването от февруари се забелязва известен спад, но това все още не дава основания да се смята, че е налице устойчива тенденция, посочват социолозите.

Втора политическа сила, с 22,8% сред решилите за кого ще гласуват, са ГЕРБ-СДС, при които се забелязва известна предизборна мобилизация. В хода на кампанията ще стане ясно дали тази мобилизация е устойчива и дали ще може да скъси още дистанцията с първата сила, допълва се в проучването.

На трето място сред решилите за кого ще гласуват са ПП-ДБ с 10,6%. Формацията продължава да търпи електорални щети от случая „Петрохан“, но запазва шансове да мобилизира протестен вот, който би повишил настоящия резултат.

На четвърта позиция е ДПС с 10,4%. В реална изборна ситуация тази формация традиционно показва капацитет за електорална мобилизация, което би могло да надгради това ниво на подкрепа.

Петият сигурен участник в следващото Народно събрание е партия „Възраждане“, която през първата третина на кампанията регистрира леко повишаване на подкрепата – до 6,3%. Това се дължи преди всичко на по-ясното им позициониране спрямо „Прогресивна България”, което мотивира електоралното им ядро, смятат социолозите.

Под 4-процентната изборна бариера и с различна степен на вероятност за влизане в парламента са няколко формации.

„БСП-Обединена левица” регистрира 2,9% подкрепа, но при подходяща кампания и успешно отграничаване от „Прогресивна България“ има електорален резерв за преодоляване на изборната бариера.

В началото на кампанията получава видимост на електоралния терен и нов политически субект – коалиция „Сияние“ с 2,9%, която в периода на проучването изпреварва ИТН – 2,8%, МЕЧ – 2,7%, „Величие“ – 1,8%, АПС – 0,9%, „Синя България“ – 0,9%.

През първата третина на предизборната кампания не се наблюдава съществено повишение в декларативната готовност за гласуване на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 19 април 2026 г. Близо 53% заявяват, че ще гласуват, спрямо 51%, регистрирани в предходното проучване преди началото на кампанията.

*Регистрираните нива на подкрепа се отнасят за периода 20-30 март 2026 г., когато е извършено проучването, а не са прогноза за резултатите от предстоящите избори на 19 април 2026 г.

Паспорт на изследването

Метод на регистрация на данните: Стандартизирано персонално интервю тип face-to-face с регистрация на данни чрез таблети (TAPI – Tablet-assisted personal interviewing).

Обем на извадката: 820 интервюта с пълнолетни граждани на България. Метод на формиране на извадката: Квотна извадка, формирана по признаците възраст, пол, образование и тип на населеното място.

Теренна дейност: 20 март 2026 г. - 30 март 2026 г.

Представителност: Национално представително за пълнолетното население на страната. Проучването възпроизвежда структурата на населението по следните демографски признаци: пол, възраст, образование, тип населено място. Максималната статистическа грешка е ±3,5% за 50% дял за основната извадка при 5% гаранционна вероятност.

Финансиране: Изследването е част от независимата изследователска програма на социологическа агенция „Галъп интернешънъл болкан“ и е финансирано със собствени средства на агенцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:47 | 03.04.26 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 1
Скъсана_Ушанка
преди 1 месец
До: khao ще видим, ей го, скоро ще е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 11
khao
преди 1 месец
До: Скъсана_Ушанка но и ако са руснаците, тогава евентуалната сглобката с Боци/Шиши става още по вероятна... не виждам с какво може да помогне на ватттенките ако е сам... а не вярвам да направи сглобка с ***, няма да му стигнат депутатите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 16
khao
преди 1 месец
До: Скъсана_Ушанка Да, това е теорипта в публичното пространство, но моята е леко по различна, За мен Боци го направи президент като умишлено номинира Цецка, която нямаше никакъв шанс! ...Втория път Боко пак извади някакъв анонимец, но тоя път рундьо имаше подкрепа от ППДБ които тогава още не бяха дискредитирани! ... Познавам една камара народ гласували за него които сега се мразят за това си действие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 19
Скъсана_Ушанка
преди 1 месец
До: khao Според мен Рундю е притиснат от тия, които го направиха президент - а именмо таварищите, за дългосрочна кариера и обслужване на руснята. Няма да му дадат да се измъкне лесно, а за кеша - вече е кешираш от Боташ. Вече си е кукла на конци и асет на русните. Проблемът му е, обаче, че външнополитически няма с кой да се сдуши, освен с клоуните от ***. Няма да има ново редовно правителство, но мен това ме устройва, много си харесвам сегашното служебно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 17
khao
преди 1 месец
До: Скъсана_Ушанка Това според мен е плана на Боко/Шиши, след месец някъде ще видим дали ще мине и дали съм ги усетил нещата правилно! Според мен Радев влиза зада кашира, само го виж... той няма капацитет и акъл да управлява, няма и хора! Така че една прегръдка, ако е съпроводена с добра печалба не би трябвало да му е проблем! ...Незабравяй че той ни загроби с Боташ без да му мигне окото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 20
Скъсана_Ушанка
преди 1 месец
До: khao Това ще му е края на Рундю, ако се прегърне с Боко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 18
khao
преди 1 месец
До: гъбко тоя е гербаджия, не искам да му споменавам името че ме е гнус!... продават ни го като нова мъпет партия, тип РЗС! Да използваш личната си трагедията и паметта на детето си за лична изгода говори достатъчно за него!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 21
khao
преди 1 месец
До: Скъсана_Ушанка лъгаха (или може би са в комбина, прави ми впечатление че някой неща ги правят в удивителен синхрон) радевия някокло месеца че има голяма подкрепа зада скочи в изборите :):) , която сега леко по леко уж ще се стопи! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 22
khao
преди 1 месец
До: Скъсана_Ушанка Нова сглобка с Радевия (може би не веднага, след още едни избори)... и всичко си продължава по старому. това му е плана, който стартира след стендъп монолога след изборите в Пазарджик, тогава пролича че са решили да си бутнат собственото си правителстовто, сложи Рая наДелян и процеса започнада .... Да, той сам си го бутна по план, пък и те свършиха работата за която ги назначи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 8
Repoman
преди 1 месец
Много подценяват ДПС-НН, те ще са твърдо 3-ти, ако дори не се борят да са втори. Иначе бъдещето ни управление е ясно: ГЕРБ-СДС + ДПС-НН + ПП-ДБ, ще имат някъде 140-150 депутата и ще изкарат пълен мандат за да донесат стабилитет на страната ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още