IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Пазарът на труда в САЩ е по-слаб, отколкото изглежда

Очаква се перспективите за заетост на търсещите работа да се влошат през 2025 г.

17:08 | 07.02.25 г. 2
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Устойчивостта на пазара на труда в САЩ през изминалата година до голяма степен се дължеше на силните сектори като образованието, здравеопазването и държавното управление, които са донякъде имунизирани срещу икономическите цикли. Продължаващото стабилно наемане в тези сектори контрастира със слабостта в по-цикличните отрасли, включително строителството, производството и професионалните услуги. Докато този баланс се запазва, едва ли ще има рязко повишаване на безработицата, дори ако високите лихвени проценти и перспективата за търговска война карат някои работодатели да седят със скръстени ръце, пише Конър Сен за Bloomberg.

Проблемът е, че тези по-малко циклични части на пазара на труда също се охлаждат. Освен ако не се наблюдава оживление в други области, перспективите за заетост на търсещите работа ще отслабнат през 2025 г.

От 2,2 млн. нови работни места в САЩ през 2024 г. ,1,4 млн. са в сферата на образованието, здравеопазването или държавното управление. През 2010 г. стабилният принос на тези отрасли беше по-близо до 700 хил. позиции годишно, което е половината от миналогодишния темп. Тези отрасли изоставаха във възстановяването след пандемията от Covid-19, като им отне повече време да се нормализират в сравнение с хранителните услуги или строителството. Училищата и болниците нямаха такива проблеми, каквито авиокомпаниите или ресторантите през 2021 г. имаха. На държавните работодатели им отне повече време да изплатят средствата, които получиха като помощ заради пандемията и по програмите за фискална подкрепа на тогавашния президент Джо Байдън.

Ръстът на заплатите се забавя. Изображение: Bloomberg Ръстът на заплатите се забавя. Изображение: Bloomberg

Според публикувани тази седмица данни свободните работни места остават над нивата от 2019 г., но през 2024 г. те са намалели с 20,7% на годишна база. Свободните работни места в държавното управление са се свили с 12,4% спрямо предходната година, и то преди администрацията на Доналд Тръмп да встъпи в длъжност и да започне да търси начин да съкрати на пръв поглед всяко работно място, което може.

В момента динамиката в отрасли като строителството, производството и професионалните и бизнес услугите е такава, че се наблюдава слабо наемане на персонал, а след като свободните работни места бъдат запълнени, виждаме, че същата ситуация се установява и в образованието, здравеопазването и държавната администрация. За федералните и щатските правителства бюджетният натиск и политическите промени предполагат още по-изразено забавяне през 2025 г. Това закъсняло охлаждане на пазара на труда може би се вижда най-добре в тримесечния доклад за индекса на разходите за труд, където растежът на заплатите в частния сектор бързо се връща към нивата отпреди Covid-19, докато нарастването на възнагражденията на държавните служители е от много по-рано в процес на охлаждане.

Съществува свят, в който комбинацията от намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и пробизнес политиките на новата администрация насърчават прехвърлянето на пазара на труда от по-малко циклични към по-циклични отрасли. Но в момента ситуацията не е такава.

Въпреки че от септември насам Фед намали лихвените проценти със 100 базисни пункта, дългосрочните разходи по заемите се повишиха. Жилищното строителство и активността при препродажба на жилища остават слаби. И макар че бизнес общността е обнадеждена за въздействието на администрацията на Тръмп, засега няма голяма видимост за перспективите за данъчна реформа от страна на Конгреса или за дерегулация. Вместо това има увеличение на митата върху китайския внос и заплаха от търговски налози върху стоки от Мексико, Канада и Европейския съюз (ЕС) - нещо, което ще повиши разходите на много предприятия. Единствената част от икономиката, която е в подем, е изкуственият интелект (AI), но той все още не е довел до търсене на допълнителна работна ръка.

Изводът е, че с напредването на 2025 г. ще е необходимо отраслите с „ниски нива на наемане“ да започнат да се развиват, за да се предотврати влошаването на условията на пазара на труда. По-ниските лихвени проценти от страна на Фед или политиките в подкрепа на служителите от страна на Вашингтон биха били най-добрите начини да се постигне това, но може да е необходимо повишаване на безработицата, за да станат те отново приоритет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:08 | 07.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Общата заетост скочи с 2,23 милиона през януари спрямо декември до 163,9 милиона,Работната сила се е увеличила с 2,20 милиона души през януари спрямо декември до 170,7 милиона души, отразявайки корекцията за масивната вълна от легални и нелегални имигранти през 2021-2024 г., които са се присъединили към работната сила, но не са били включени в данните за населението на Бюрото за преброяване, които BLS използва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
Огромна възходяща корекция на заетостта и работната сила, тъй като вълната от имигранти най-накрая е включена, безработицата спада, растежът на заплатите се ускорява.BLS придържа всички корекции на населението към данните от проучването на домакинствата към януари, което създаде скок на заетостта (+2,23 милиона през януари спрямо декември) и скок на работната сила (+2,20 милиона през януари спрямо декември), които коригират няколко години подценяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още