fallback

Блъфът за милиарди на Фон дер Лайен

Не е ясно колко пари може да събере Брюксел от намесата в частния сектор, каквато Европа досега не познава 

12:45 | 19.09.22 г. 11
Автор - снимка
Създател

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен знае, че силната реч се нуждае от силно послание. В сряда, по време на годишната си реч за състоянието на Съюза, тя обяви, че тази зима 140 млрд. евро ще бъдат преразпределени от производителите на електроенергия към гражданите и предприятията. Производителите реализират печалби, за които „никога не са мечтали", заяви Фон дер Лайен. „В днешно време печалбите трябва да се споделят и да се ползват от тези, които имат най-голяма нужда от тях“. 

Това е намеса в частния сектор, каквато Европа досега не познава. Но, поне за Фон дер Лайен, извънредните времена оправдават извънредните мерки. Нейните служители посочват, че цената на електроенергията се е повишила с около 50% на годишна база. Председателят на ЕК иска да покаже на гражданите на ЕС, че е загрижена за тях.

В края на месеца се очаква 27-те държави членки на ЕС да одобрят предложеното от Европейската комисия ограничение на цените на електроенергията в рамките на ускорена процедура. Печалбите над цена от 180 евро за мегаватчас трябва да бъдат удържани от държавите членки, за да могат домакинствата и предприятията да бъдат компенсирани за високата цена на електроенергията. В последно време пазарната цена на мегаватчас се колебаеше средно на цена от около 400 евро. По този начин производителите на електроенергия ще трябва да предоставят 220 евро за преразпределение.

Засегнати са всички производители на електроенергия, които произвеждат електроенергия, по-евтина от тази в газовите и въглищните електроцентрали. На практика това са производителите на електроенергия от ядрени централни или с помощта на лигнитни въглища, нефт или възобновяеми енергийни източници.

Дотук пресмятането на Брюксел е разбираемо. Но след това изчисленията се отклоняват в неизвестното. Преглед на документите, подготвени от служителите на Фон дер Лайен, показва, че от ограничаването на цените на електроенергията се очакват приходи в размер на едва 117 млрд. евро. 25 млрд. евро ще бъдат осигурени от солидарна такса върху производителите на енергия от изкопаеми горива, които също са включени в последното законодателно предложение.

Но дори и тези 117 млрд. евро не са сериозна величина. В документите на ЕК не се споменава на каква цена на електроенергията се основава прогнозата. Тъй като никой не знае как точно ще се развие цената на електроенергията през следващите месеци, би трябвало да е доста трудно да се предвиди изобщо някаква стойност.

Още по-съмнително е, че приходите от 117 млрд. евро се отнасят за цяла година. В края на краищата точно толкова са записали в документите си служителите на Европейската комисия. В същото време обаче планираната от ЕС спешна намеса първоначално е ограничена до четири месеца - за периода от декември 2022 г. до март 2023 г. Следователно при сериозна прогноза стойността ще трябва да се раздели на три. Сумата дори не възлиза на 40 млрд. евро. Ако данъкът за солидарност донесе очакваните 25 млрд. евро, крайната сума ще бъде малко под 65 млрд. евро - дори не половината от обещаната.

Споменатата от Фон дер Лайен сума от 140 млрд. евро не фигурира в текста на закона. Според Брюксел целта на предложението не е конкретна сума, а механизъм. Самата ЕК не коментира данните пред германското списание WirtschaftsWoche, което първо повдигна въпроса. 

Посланието на Фон дер Лайен със сигурност се вписва в склонността ѝ да занимава публиката с големи суми пари. В речта си от миналата сряда тя трябваше да признае, че само 100 млрд. евро от пакета за помощ на ЕС за коронакризата са били използвани. „Това означава, че 700 млрд. евро все още не са постъпили в националната ни икономика". Въпросът, който Фон дер Лайен не си задава, е дали програмата, за която Европейската комисия поема дългове, има смисъл. Ако държавите членки изобщо не изискат парите, възниква съмнението, че те не могат да ги използват целево.

Фон дер Лайен обаче не обича да чува критики към NextGeneration EU. Откакто през 2020 г. държавите членки на ЕС приеха плана за реконструкция, тя не се уморява да рекламира проекта. Комисията е похарчила 66 млн. евро само за реклама на проекта, става ясно от отговор на въпрос от евродепутат. Все още не е известно дали ЕК планира рекламна кампания и за ограничаване на цените на електроенергията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 19.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още