АЕЦ "Козлодуй" получи най-високата възможна оценка по скалата на Световната асоциация на ядрените оператори (World Association of Nuclear Operators - WANO) - категория А, съобщиха от атомната централа.
Категоризацията на всички атомни централи, обединени в асоциацията, се извършва ежегодно въз основа на система от специфични, дефинирани от WANO критерии, които отразяват експлоатационната безопасност, нивото на взаимодействие и оказване на поддръжка в рамките на организацията.
Експертният екип, изготвил анализа, потвърди максимално високо ниво на изпълнение от страна на АЕЦ "Козлодуй" по всички разглеждани показатели.
В онлайн среща за представяне на резултатите от оценката, проведена през април, участваха изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов, заместник изпълнителният директор Андрей Красночаров и Божидар Рачев - представител на Московския център на WANO в АЕЦ "Козлодуй", а окончателното заключение на комисията беше получено в централата на 7 май, посочват от централата.
Българската атомна централа е отличена за дейното си участие в програмите на Световната асоциация на ядрените оператори и е предпочитан партньор при оказването на подкрепа за други атомни централи от Асоциацията при организиране на бенчмаркинги, участие на експерти в партньорски проверки и други форми за споделяне на експлоатационен опит. По този начин силните страни и добрите практики, установени в АЕЦ "Козлодуй", стават достояние на глобалната ядрена професионална общност.
АЕЦ "Козлодуй" е сред най-активните членове на Световната асоциация на ядрените оператори от момента на създаването ѝ през 1989 г. Дългогодишното партньорство с WANO допринася за реализирането на висшия приоритет в работата на централата - поддържане на най-високо ниво на безопасност при експлоатацията на ядрените съоръжения, се посочва още в съобщението.
/БТА/


Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ събира музиканти от седем държави
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Недостиг на жилища, високи цени.. Лондон прогонва жителите си
Шофьор загина при катастрофа между джип и камион край Разград