В Украйна започнаха да се разколебават за покупката на двата блока за АЕЦ "Белене", пише Politico след заседание на енергийната комисия във Върховната Рада. От публикацията е видно, че срещу предложението на Министерството на енергетиката се обявяват дори и депутати от управляващата партия "Слуга на народа".
България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в областта на ядрената енергетика през миналия юли по време на посещението на президента Володимир Зеленски у нас. По силата му беше създадена работна група, която да анализира възможностите за покупката на двата реактора от типа ВВЕР 1000, които да бъдат инсталирани в Хмелницката АЕЦ.
След масираните ракетни удари по украинската енергетика от пролетта насам в правителството оценяват покупката на готовите реактори като един от начините бързо да бъдат въведени в експлоатация нови генериращи мощности. След унищожаването на голяма част от въглищните и водните централи в страната сега ядрената енергетика заема дял от 60% от енергийния микс на Украйна.
В украинския парламент обаче започнаха да се питат дали българските реактори действително са най-добрият вариант. Опасенията са, че сделка ще отвори голяма дупка в и без това "хилавия" бюджет (България плати за реакторите 620 млн. долара и Народното събрание определи, че продажбата трябва да се случи поне за толкова - б.р.). Срещу това Украйна ще получи остаряла технология, която може и да не помогне за изход от енергийната криза.
"Много рядко се случва въпрос от такова голямо значение да не получи подкрепа", кзава Андрий Жупанин, депутат от партията на Зеленски, след разговорите в енергийната комисия.
Пред Politico той уточнява, че има още доста въпроси, които не са получили ясен отговор - може ли Украйна да си позволи да купи руска ядрена технология по време на пълномащабната война с Русия и в какво състояние са всъщност реакторите, купени преди повече от 10 години.
България съхранява реакторите на площадката, предвидена за втора ядрена централа в Белене при спазване на всички изисквания от конструктора - "Росатом". Украински експерти бяха на посещение в България, за да оценят състоянието им и дали могат да бъдат използвани за разширението на Хмелницката АЕЦ, където междувременно започна и проект за поставянето на още два реактора, но този път по технологията на Westinghouse.
За енергийния министър Херман Халущенко притесненията на депутатите не са основателни. Развитието на ядрената енергетика и нови блокове в Хмелницката АЕЦ са приоритет за правителството.
Корупцията в енергетиката
Опозиционни депутати имат още една причина да не искат покупката на блоковете от АЕЦ "Белене" - корупцията. Според тях енергетиката в Украйна е пропита от корупция и непрекъснато някой се опитва да източи компанията, оперираща ядрените мощности - "Енергоатом".
Преди няколко дни беше арестуван и зам.-министър на енергетиката по време на взимане на подкуп от 500 хил. долара за прехвърляне на минно оборудване от Харковска област към Лвовск.
Халущенко е категоричен - дори само фактът, че сделката се обсъжда публично в парламента, е достатъчен, за да стане ясно, че правителството има намерение да сключи договора прозрачно. "Всички спекулации за прозрачността са от сили и кръгове, които не са заинтересовани от развитието на украинския ядрен сектор", казва той пред Politico.
Изданието посочва, че енергийният сектор в България е не по-малко уязвим на тема корупция. В началото на седмицата Европейската прокуратура например проверява сделката за разширяването на газохранилището в "Чирен". Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов също коментира, че сигналът срещу него е от среди, които нямат интерес към диверсификацията и сигурността на енергийните доставки в страната.
През миналата седмица Народното събрание отново разгледа въпроса за продажбата на ядреното оборудване на Украйна и в крайна сметка беше дадена зелена светлина преговорите да продължат. По време на дискусиите обаче беше обсъдено България да си запази тези реактори за резервни части за АЕЦ "Козлодуй".
Страната ни се отказа да изгражда АЕЦ "Белене", отчитайки променената геополитическа обстановка и прекъснатите отношения с Русия, тоест без съдействието на конструктора на реакторите. От своя страна, Украйна, която е във война с Русия, има нужния технически капацитет да използва оборудването и без съдействието на "Росатом".


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година Колко струва нещо, което си го купил преди над 5 години, седи на склад и имаш само един купувач?Ама като никога не си правил бизнес и си станал с г***золиство депутат, как да знаеш как се прави бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: cyclop ... на теб , ако ти подаряват масквич407и , който не е в движение , ще го вземеш ли ?! при условие , че ще караш след 6 месеца тойота приус ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Това важи за всеки нов АЕЦ - скъпа и стара технология. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Нищо няма да плати това фekaлни племе. Само просят и търсят борчове с ясната представа, че никога няма да имат намерение да върнат нещо или да платят неговата стойност. Жалки npocяци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Скъпа в смисъл че ужким ще я платят ли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Добрутро! Подарете им я, бе, ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар