Ядреният регулатор на ООН предупреди за рискове за безопасността, след като най-голямата европейска атомна електроцентрала изгуби резервно захранване за повече от 36 часа по-рано тази седмица, съобщава Bloomberg.
Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) заяви, че окупираната от руски сили Запорожка АЕЦ в Южна Украйна е загубила снабдяване от единствената си останала резервна мощност, но по-късно в сряда е била възстановена.
„Ситуацията, свързана със захранването на обекта, остава източник на дълбока тревога“, посочи директорът на МААЕ Рафаел Мариано Гроси. „Ситуацията не се подобрява в това отношение, даже напротив“, се казва още в позицията.
Агенцията и украинските власти многократно са предупреждавали, че сраженията около централата представляват непосредствен риск, най-вече за подстанциите, които захранват електроцентралата с енергията, необходима за поддържането на системите ѝ.
АЕЦ-ът губи външно захранване вече осем пъти от началото на конфликта, което принуждава инженерите да поддържат електрозахранването с дизелови генератори, отбелязват от МААЕ.
Миналия месец от агенцията взеха необичайното решение да разширят мисията си и да включат към наблюдението и подстанции.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С