Интересът към Запорожката АЕЦ предизвиква множество въпроси за намеренията на измерващия всичко в сделки американски президент Доналд Тръмп. Ядрената централа е окупирана от руските военни още от март 2022 година и никой не е наясно в какво състояние са всъщност съоръженията, пише Ройтерс.
Шестте реактора са в т.нар. "студен режим", тоест в активната зона на реакторите са сложени контролни пръти, които спират ядрената реакция. След взривяването на яз. Каховка водата за охлаждането им е под въпрос, когато централата е в работен режим, на няколко пъти съоръженията бяха напълно обезточени след прекъсване на захранването и се включваха алтернативните генератори, а и руските войници са превърнали съоръженията в укрепления.
От Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) вече оцениха, че централата е далеч от "безопасно използване".
Или с други думи това, което Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски - да помогне с обновяването на централата, изглежда като несигурна инвестиция, която ще може да започне да се изплаща след години.
Темата за ядрените централи на Украйна е повдигната от Тръмп по време на разговор по телефона със Зеленски. Според изявленията на Белия дом той е говорил САЩ да поемат контрола, за да могат да ги защитят от руски обстрели. Украинският президент обаче заяви, че в разговора е станало дума само за Запорожката АЕЦ. Тръмп ме попита как се отнасям към идеята САЩ да помогнат с обновяването ѝ, отбеляза той.
Неговите думи бяха потвърдени от министъра на енергетиката Крис Райт, който заяви пред CNN, че не се обсъжда придобиването на украинските електроцентрали. Но само няколко часа по-късно вече отбеляза, че САЩ са готови да управляват ядрените централи, ако това е нужно, за да бъдат защитени, или ще доведе до мир.
Според източници на Ройтерс този разговор е пореден опит на САЩ да тестват докъде могат да стигнат при определянето на границите на мирно споразумение. Източници на CNN коментираха, че разговорът между Тръмп и Зеленски в сряда (19 март) е продължил по-дълго от очакваното и американският президент е задавал много въпроси.
Вероятно коментарът е опит и да се окаже натиск върху Москва, за да върнат ядрената централа, казват още украински източници на Ройтерс. Със САЩ никога нищо не е сигурно, но разговорите за централата се определят от високопоставен украински служител като "необичайни". Според него има много неясноти как САЩ могат да я придобият - на концесия, или като я купят, защото централата е собственост на украинската държава.
Самият Зеленски по време на брифинг в Норвегия даде да се разбере, че всички ядрени централи са и ще останат собственост на украинската държава. В другите сектори на енергетиката - въглищните и зелените централи, има участие на частни компании, но ядреният сектор е в ръцете на държавата, категоричен беше той. По отношение на Запорожката АЕЦ Киев е склонен да приеме само помощ за обновяване, но не и предаване на собствеността, отбеляза още Зеленски.
Включването на Запорожката АЕЦ в мрежата ще е от съществено значение за енергийната сигурност на Украйна, но и на цялата Централна и Източна Европа. Шестте реактора осигуряваха 20% от потребената електроенергия в Украйна преди началото на войната. В първите месеци на войната Украйна успяваше да достави на Европа електроенергия на ниска цена (от своите ядрени централи), но се превърна в нетен вносител, след като руските ракети унищожиха почти всички въглищни централи и много от водния потенциал на страната.
Всъщност, въпреки множеството опити, които извърши, Русия така и не успя да свърже централата към своята мрежа и да осигури електрозахранване на окупираните територии. Според украинците сега тя не им е нужда за нищо друго, освен за натиск.
Украинските инженери пък са на мнение, че водата в охлаждащите басейни е достатъчно, за да осигури работата на само два реактора (от общо шестте). Неясното състояние на съоръженията ги кара да са внимателни и да прогнозират, че възстановяването на работата на един реактор ще отнеме поне година.


Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Следващата фаза на AI, част 3
Следващата фаза на AI, част 2
Следващата фаза на AI, част 1
Кониндик: Все още няма операция за проследяване на случаите на ебола
Кониндик: Ще има влошаване на ситуацията в източно Конго
Шокиращата история на най-скъпото BMW в света
Прототипът, който превърна Bugatti Veyron в легенда
Как екстремната топлина влияе на автомобилните гуми
Китайските ЕV вече владеят над 15% от пазара в Европа
Неудачници: никой не иска да купува тези коли през 2026
Футболистът Рубен Диас и водещата Мая Джама скъсаха
Димитър Недков за Евровизия: Българите спечелихме първата си геополитическа битка
Украйна отговори на заплахата от нови удари: Путин да спаси страната си, ако може
Аркади Шарков: Думата "реформа" е придобила много изкривен характер
Украйна използва цивилни, майки и таксиметрови шофьори, за да свалят руски дронове