ДПС- Ново начало е сезирала Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за действия на "Лукойл" на пазара за горива, съобщават от пресцентъра на партията. В сигнала се отбелязва умишлено ограничаване на вноса на горива, както и действията на "Лукойл Нефтохим бургас" и "Лукойл България" на пазара за преработка и разпространение на горива. Изказват се и съмнения за споразумения на "Лукойл" с други участници на пазара.
"Съществува основателно предположение, че потребителите и бизнеса са ощетявани чрез създаването на умишлено ограничение на вноса на горива само от "Лукойл" за българския пазар, което става със съгласието на останалите участници", се казва в съобщението на партия на Делян Пеевски.
Оттам призовават за "незабавни действия", които да доведат до пълното осветяване на ситуацията на пазара за горива.
През 2016 година КЗК направи задълбочена проверка на пазара на горива у нас и заключението беше, че въпреки близките действия на участниците, няма картел. Цените се определят на базата на пазарната логика, а отделните компании са обменяли само търговска информация, отбеляза тогава антимонополната комисия.
През годините след това КЗК на няколко пъти отново беше сезирана за предполагаеми нарушения - жалби подадоха "Инса Ойл" и ОМВ за нарушения на пазара на едро, и в началото на 2023 година антимонополната комисия отсъди в полза на жалбоподателите и наложи имуществена санкция в размер на малко над 67,7 млн. лева на "Лукойл". Тогава регулаторът отбеляза, че дружеството е налагало ценова преса спрямо конкурентите си на пазара на горива на едро на територията на страната.
Сега от ДПС-Ново начало коментират, че техният лидер е сезирал и компетентните органи за нарушения, свързани с "Лукойл", включително и за начина за прилагането на дерогацията, която България получи по отношение на използването на руски петрол. С решение на Народното събрание дерогацията беше предсрочно прекратена и това не доведе до срив на пазара на горива, каквито опасения имаше.
В публичното пространство по отношение на "Лукойл" има съмнения и за неплащане на данъци, но досега Националата агенция за приходите (НАП) не е установявала нарушения.
През май миналата година служебното правителство на Димитър Главчев съобщи за мащабна физическа инвентаризация на "Лукойл", която се извършва съвместно от Агенция "Митници" и НАП.
Междувременно руският инвеститор проучва възможностите за продажбата на рафинерията си у нас. Според публикации има интерес от страна на инвеститори и готовнос да я придобият са изразили унгарската MOL и KazMunayGas от Казахстан.


Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Жена спаси малки щъркели, паднали от гнездото си заради силна буря
За първи път у нас отгледаха пъстърва в Черно море, рибата съжителства с миди край Каварна
Приходната агенция установи нарушения в 100 обекта по Черноморието
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран
В "Административна кома" изпадна сграда в центъра на Стара Загора
Предимно слънчево, със слаб вятър и температури до 30° ще е утре
Новият председател на СДС е Илия Лазаров