fallback

Експерт: България има планове, но не и ясна визия за прехода към декарбонизация

Липсва консенсус за посоката, в която страната трябва да поеме, каза Светослав Стойков, координатор по програми за сградно обновяване в "За Земята"

18:08 | 21.06.23 г. 6

Преходът към нисковъглеродна икономика в България е на ранен етап, но няма нито една ясна визия и посока как ще се случи преходът към декарбонизация на различните сектори, въпреки че бяха съставени доста различни сценарии през последната година. Това каза Светослав Стойков, координатор по програми за сградно обновяване в "За Земята", в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Липсва консенсус за посоката, в която страната трябва да поеме, посочи той.

"Има много и различни участници и интереси в този процес, които трябва да бъдат взети под внимание и трябва да бъдат съпоставени плюсовете и минусите от различните посоки, в които страната би могла да поеме. Разговорите трябва да продължат със сигурност, но този консенсус зависи от по-дългосрочен план за развитието на икономиката като цяло", посочи събеседникът.

Според него ключова роля в този процес трябва да имат ВЕИ и децентрализацията на енергийната система, инвестициите по програмите за справедлив преход във въгледобивния сектор и в производства, които да подпомогнат енергийната ефективност.

Само в сградния фонд на страната има изключително голяма възможност за спестяване на енергия и намаляване на цялостните енергийни нужди на страната. "Имаме изключително голяма нужда от повишаване на темповете на случването на сградното обновяване в България, повишаване на качеството и на контрола, на информираността на гражданите. Ако вървим с настоящите темпове на сградно обновяване, които са около десет пъти по-бавни от договорената цел с европейските партньори, ще ни трябват близо 200 години, за да обновим сградния фонд", прогнозира гостът в предаването.

"Това може да се промени с разработване на работещи пазарни модели за привличане на допълнителни инвестиции. До момента всичко се обновява без самоучастие, със сто процента финансиране от различни програми, което е неефективно, както се видя през последните години", допълни той. Основен проблем остава, че липсва предвидимост на процеса, добави Стойков. Трябва да се улесни административната тежест за гражданите, да се въведат промени в Закона за етажната собственост и да се изчистят проблемите с енергийната бедност.

"Интересът към настоящата програма за саниране е по-нисък", коментира още Стойков, позовавайки се на коментари на участници в системата, като според него това е и заради липсата на финансови инструменти, които да покрият нуждата от 20% съфинансиране от кандидатите.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:08 | 21.06.23 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още