fallback

Температурите на земната и морската повърхност удариха нови рекорди

Светът все повече се отдалечава от ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, твърдят експерти по климата

19:04 | 03.07.23 г. 11

Целта глобалното затопляне в дългосрочен план да бъде ограничено до 1,5 градуса по Целзий все повече се отдалечава, казват експерти по климата, а страните не успяват да се поставят по-амбициозни цели въпреки месеците на рекордни жеги на сушата и моретата, съобщава Ройтерс.

Докато официални представители се събираха в Бон в началото на юни, за да се подготвят за годишните климатични преговори през ноември, средните глобални температури на въздуха на земната и морската повърхност са били с повече от 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива в продължение на няколко дни, съобщи финансираната от Европейския съюз (ЕС) служба за изменение на климата Copernicus (C3S).

Въпреки че средните температури временно са надхвърляли прага от 1,5 градуса и в предишни случаи, това е първият път, когато това се случва през лятото в северното полукълбо, което започва на 1 юни. Морските температури са счупили рекордите и за април и май.

„Времето ни изтече, защото промяната отнема време“, казва Сара Пъркинс-Къркпатрик, климатолог от австралийския Университет в Нов Южен Уелс.

Докато представителите по климатичните теми на двата най-големи източника на парникови газове се подготвят да се срещнат следващия месец, температурите счупиха рекордите през юни в китайската столица Пекин, а екстремни горещи вълни удариха Съединените щати.

Температурите в части от Северна Америка са били с около 10 градуса над средните за сезона този месец, а димът от горски пожари покри Канада и Източното крайбрежие на САЩ в опасна мъгла, като въглеродните емисии се оценяват на рекордните 160 млн. метр. тона.

В Индия – един от най-уязвимите към климатичните промени региони, се съобщава за скок на смъртните случаи в резултат на продължителни високи температури, а екстремни горещини са регистрирани в Испания, Иран и Виетнам, което предизвиква опасения, че миналогодишното смъртоносно лято може да се превърне в рутина.

През 2015 г. в Париж държавите се споразумяха да се опитат да ограничат дългосрочните средни покачвания на температурата до 1,5 градуса по Целзий, но сега има 66% вероятност средната годишна стойност да премине този праг за поне една цяла година между сега и 2027 г., прогнозира Световната метеорологична организация през май.

Четворен удар

Температурите на морската повърхност отговарят на високите температури на сушата, като затоплянето се засилва от явлението Ел Ниньо и други фактори.

Средните глобални температури на морската повърхност са достигнали 21 градуса по Целзий в края на март и са останали на рекордни нива за този период на годината през април и май. Метеорологичната агенция на Австралия предупреди, че температурите на морската повърхност в Тихия и Индийския океан може да са с 3 градуса по-високи от нормалното до октомври.

Глобалното затопляне е основният фактор, казва Пиърс Форстър, професор по физика на климата в Университета в Лийдс, но Ел Ниньо, намаляването на сахарския прах, който се разнася над океана, и използването на горива с ниско съдържание на сяра също имат вина.

„Така че като цяло океаните понасят четворен удар“, казва той. „Това е знак, че предстои да се случат неща“.

Хиляди мъртви риби са били изхвърлени на тексаските плажове, а предизвиканият от топлото време цъфтеж на водорасли също е обвиняван за смъртта на морски лъвове и делфини в Калифорния.

По-топлите морета може да означават и по-малко вятър и дъжд, създавайки порочен кръг, който води до още повече топлина, казва Аналиса Брако, климатолог в Технологичния институт на Джорджия.

Макар че тазгодишните високи температури на морската повърхност са причинени от "перфектна комбинация" от обстоятелства, екологичното въздействие може да остане известно време, каза тя.

„Океанът ще реагира много бавно, тъй като натрупва (топлина) бавно, но я и задържа много дълго“, продължава тя.

Пътят към Дубай

Експерти по климата казват, че степента и честотата на екстремните метеорологични условия се увеличават, а тази година станахме свидетели на тежки суши по света, както и на рядък и смъртоносен циклон в Африка.

Световният фонд за дивата природа (WFN) обаче предупреждава за „тревожна липса на импулс“ по време на преговорите за климата в Бон през юни, като е бил постигнат малък напредък по ключови въпроси като изкопаемите горива и финансите преди ноемврийските преговори за климата COP28 в Дубай.

Нямаше нищо общо с това, което „се случва извън сградата в Бон – бях много разочарован от това“, казва Ли Шуо, старши съветник по климата на Greenpeace в Пекин.

„Действително стигаме до момента на истината... Надявам се, че чистата реалност ще ни помогне да променим действията на хората и политиката“, допълва той.

Преговорите между САЩ и Китай може да бъдат подновени следващата седмица, тъй като американският пратеник по въпросите на климата Джон Кери ще посети Пекин, въпреки че малцина очакват това да даде тласък на преговорите за климата.

„Това е по-скоро упражнение за изграждане на доверие“, каза Ли. „Не мисля, че която и да е страна ще може да накара другата да каже много повече, отколкото е готова – политиката няма да позволи това“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:04 | 03.07.23 г.
fallback
Още от Екология и ESG виж още