Изкопаемите горива - въглища и природен газ, произвеждат към 50% от потребяваната електроенергия, въпреки че всички говорят за зелената енергия и рекордите в производството от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), пише в коментар колумнистът на Bloomberg Хавиер Блас. Според него това е едно от сериозните предизвикателствата пред декарбонизацията, която предвижда "електрификация на всички" - въпреки бума в зелените технологии увеличеното търсене на електроенергия при сегашните параметри на системата ще бъде покрито от изкопаемите горива.
Вторият проблем е свързан с първия - непредсказуемостта на зелените мощности. "При балансирането на системата с доминиращи ВЕИ ще възникнат системни предизвикателства при продължителни периоди с ниско производство", се казва в непубличен доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ), до който достъп има Bloomberg.
"На прост език това означа, че не е ясно как ще работи мрежата, когато метеорологичните условия не са подходящи", пише Блас и допълва, че това е реалност, която дълго време и МАЕ, и привържениците на зелената енергия пренебрегваха.
За да постигат зелените цели много държави загърбиха мощости, които лесно могат да бъдат използвани за балансиране - въглища, газ или ядрени реактори. Германия е "христоматиен пример" за това, пише още МАЕ и допълва, че страната се отказала от мощности без адекватна алтернатива, визирайки спирането на ядрените централи.
Предизвикателство е и мрежата, обвиваща като "паяжина" енергийните централи, подстанции и потребители. Понякога новите зелени мощности трябва да чакат месеци и дори години, докато се намери начин да се включат в системата дори и на фона на заявките за нуждата от нови зелени мощности.
Блас отбелязва и още рискове, включително и самата същност на електроенергийната система - търсенето и предлагането в нея трябва да съвпадат във всяка една секунда, всеки ден от годината. Всеки друг пазар, включително и енергийните, има свои буфери, моменти на забавяне на доставките и т.н., но електроенергийният пазар - няма този лукс и именно това прави системата толкова уязвима.
А тази нестабилност прави и цените волатилни. В Германия например в последните пет години цената на тока варира от пиковите 687 евро за мегаватчас до минус 5 евро за мегаватчас. И това е не просто проблем за потребителите, но и трудност за инвеститорите, които трябва да намерят начин как да произвеждат без да бъдат в риск от финансова нестабилност.
Първата стъпка за решаване на всички тези предизвикателства е да те да бъдат разбрани, пише анализаторът. Според него добрата новина е, че правителствата по света започват да осмислят зелените политика и това не означава, че те отхвърлят климатичните промени, а просто стават реалисти по отношение на зелената енергия, допълва в заключение Хавиер Блас.


Пробив в лечението на рак? Ваксина показа възпиращо действие за повторна поява на рак на кожата
Утре и през почивните дни температурите у нас ще се движат в диапазона 35-40 градуса
Над 1 млн. евро глоби отнесла сметопочистващата фирма във Варна за година
ЦИК сезира прокуратурата за двойно гласуване в 15 района, сред тях Варна
Коцев: „Вяра“ и още ключови улици във Варна са в плановете за ремонт
Рекордни цени на лабораторни маймуни забавят разработването на лекарства в Китай
Печалбата на Alibaba се срина със 75% поради огромни разходи за AI
YouTube предлага милиони, за да спре създателите да работят с Netflix
CK Hutchison заведе арбитражен иск срещу Панама за $1,5 млрд.
Финансовото министерство на САЩ скъсва с принципа за „редовност и предвидимост“
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Васил Терзиев към правителството: София не бива да бъде поставяна в изолация заради политически битки
Здравният министър обяви реформа: РЗИ остават, спешната помощ се обединява
Мицкоски: Конституцията на Северна Македония гарантира защита и на българската общност
Горски пожар край Медвен и Градец, задействаха BG-ALERT
Времето утре: Жега, градусите докосват 40