Испания игнорира призивите да запази ядрените си централи и вместо това ще тества може ли да се разчита само на зелени централи и батерии. В момента в страната работят седем ядрени реактора и те осигуряват 20% от енергийния микс, пише Bloomberg. В Мадрид обаче планират да ги затворят поетапно през следващото десетилетие, а въглищните мощности - още до края на тази година.
Така страната ще разчита основно на вятърни турбини, соларни панели и гигантски батерии. За известно време газовите централи ще бъдат ползвани като резервни мощности, но като цяло стратегията на Испания изключва изцяло изкопаемите горива като източник на енергия.
През последните години възобновяемите източници имат дял от 50% в енергийния микс. Към края на това десетилетие делът трябва да достигне 81%. За целта ще помагат батерии с капацитет за съхранение на 20 гигаватчаса. В момента капацитетът им е 3 гигаватчаса.
Според анализаторите от Bloomberg NEF властите в страната ще опитат да покажат, че системата може да издържи без базови мощности "от 8 сутринта до 5 следобед". Но според тях има нужда от още малко време това да бъде осъществено и Мадрид не трябва да се отказва от ядрените мощности.
Решението за затварянето на реакторите беше взето през 2019 година, а оттогава много неща се промениха в енергийния сектор на Европа. Появи се изкуственият интелект и базите данни, както и войната в Украйна, заради която Европа започна да ограничава покупките на руския природен газ. На този фон не само в Европа, но и в други части на света се вижда възстановяване на ядрената енергетика. Целта на всички е повече базова, нискоемисионна енергия, заради което се пренебрегват предишните страхове относно безопасността и въпросите, свързани с ядрените отпадъци. Испания стои встрани от тези тенденции.
"Когато всички отиват в една посока, а само един - в друга, най-малкото трябва да спрем и да помислим", коментира по този повод президента на Испанската асоциация на ядрената индустрия Игнасио Аралуче. Властите обаче смятат, че старите реактори се нуждаят от модернизация, която е скъпа, а и трябва да бъдат изградени хранилища, където да съхраняват отработеното ядрено гориво, което е проблем всъщност за цялата индустрия в Европа.
Bloomberg отбелязва, че през 2023 година беше създаден ядрен алианс, който предвижда утрояването на ядрените мощности до 2050 година. Белгия, която също искаше да затвори ядрените си централи, реши да удължи срока за екплоатация на част от най-новите си реактори до 2036 година.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година "... а и трябва да бъдат изградени хранилища, където да съхраняват отработеното ядрено гориво, което е проблем всъщност за цялата индустрия в Европа..." Ами да бяха строили АЕЦ с Росатом, който прибира и преработва ядрените отпадъци? Ама наште главчовци това не им харесва, щото използват отпадъците за вторично гориво и фактически не остава нищо. Колко хубаво е да ни будалкат с WH, който не е пуснал нито един реактор в последните поне 10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Жалка работа. Сега, когато ИИ излиза на преден план, стават все по-необходими мощни електроцентрали с непрекъснато действие за захранването на центровете за данни. Такива са ТЕЦ и АЕЦ. С ветрени мелници и нощни фотки пак ще отидат в киреча. Това поне ясно се видя. На какво разчитат?? Ама от днешните "евродържавници" не може да се очакма нищо добро и работещо за интересите на страните им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар