IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Какъв е пътят към декарбонизация на веригите за доставки?

В Европа има няколко различни инициативи, които подпомагат компаниите, каза Кайо Мело, експерт по декарбонизация в ACT Commodities Group

19:24 | 22.05.25 г. 2
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Големите компании като Microsoft, Nestle и Apple оказват натиск върху своите доставчици да бъде видим ефектът, който имат върху околната среда, за да достигнат своите собствени екологични цели. Точно затова е създаден Протоколът за за парниковите газове, като идеята е компаниите да измерват своите емисии от "Обхват III" и те да могат да се намалят в рамките на веригата на доставки. Това каза Кайо Мело, експерт по декарбонизация на веригата за доставки в ACT Commodities Group, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Целта е компаниите да работят заедно, за да има прозрачност относно емисиите, да се намерят начини за декарбонизация, като всичко това да бъде икономически постижимо, допълни той.

Емисиите парникови газове и въглеродния отпечатък на една организация се определят до голяма степен от емисиите на нейните доставчици и ключови стратегически партньори във веригата за доставки. Въпреки че броят на компаниите, които предприемат мерки за декарбонизация, непрекъснато расте, все още има редица предизвикателства, които стоят пред съответствието на веригите на доставки с амбициозните глобални климатични цели.

"Много компании, които имат цели за декарбонизация за следващите 4-5 години, в момента трябва да се фокусират върху Обхват III, защото това е голяма част от общите им емисии. И когато се приближаваме към 2030 г., трябва да се променят тези цели на компаниите, за да може техните доставчици да измерват своите емисии и да предприемат действия, за да декарбонизират", посочи събеседникът. 

В Европа имаме няколко различни инициативи, които подпомагат компаниите, за да могат да разгледат декарбонизацията, добави Мело.

По думите му винаги трябва да има стимул за напредък по пътя за декарбонизация, но и трябва да се покаже ясно какви са дългосрочните последствия, ако не спазват правилата.

Какви са подходите, които експертите от ACT Commodities Group прилагат при малките компании и при големите корпорации по пътя им към декарбонизация на веригите им за доставки? Работят ли българските компании ефективно за намаляване на декарбонизацията във веригите на доставки? 

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:24 | 22.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
0pk
преди 6 месеца
... задънен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
aldy
преди 6 месеца
След като в ОНеНето един необикновено интелЕгентен гус'ин заяви съвсем сериозно, че 99% от СО2 на планетата се създават от човешката дейност и никой дори не се опита да го опровергае, значи дьобилизацията и по върховете е на много високо ниво. Тук виждаме само отгласи от това необикновено явление. И изобщо не се сещаме, че това си е чиста проба търговия със "зелен хайвер", от която се смъкват много стотици милЯрди. А кой ги плаща, е отделен въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още