IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Най-големият климатичен банков съюз засилва фокуса си върху енергийния преход

Алиансът преминава от фаза на определяне на целите за въглеродна неутралност към тяхното изпълнения, изтъква председателят Шаргил Башир

21:03 | 15.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Повечето кредитори в най-големия климатичен банков алианс в индустрията одобриха предложение, което ще пренасочи групата към предоставяне на финансова подкрепа за енергийния преход, като същевременно ще задължи онези членове, призоваващи за по-облекчени стандарти за намаляване на емисиите, съобщава Bloomberg.

Шаргил Башир, председател на Net-Zero Banking Alliance (NZBA), изтъква, че над две трети от членовете на съюза са гласували в подкрепа на прилагането на нова стратегия , като от тях повече от 90% подкрепят новата посока. Въпреки че отказва да предостави разбивка по региони или да разкрие как са гласували конкретни банки, Башир посочва, че планът има „огромна подкрепа“ от приблизително 130 членове на групата.

Вотът на доверие в NZBA беше предхождан от няколко мрачни месеца за групата. Въпреки че доскоро тя представляваше повече от 40% от глобалните банкови активи, тази база се сви с около една трета, или с приблизително 27 трлн. долара, от началото на декември, след оттеглянето на големите американски кредитори, включително Goldman Sachs Group Inc. и JPMorgan Chase & Co.

Следващата фаза на NZBA е „преминаване от посока, която до голяма степен беше свързана с определяне на цели за въглеродна неутралност, към изпълнение“, изтъква Башир, който е и директор по устойчивост във First Abu Dhabi Bank. Това означава „отключване на тези възможности в подкрепа и финансиране на прехода“, подчертава той.

Новият подход има за цел да предложи по-голяма гъвкавост на членовете на алианса. Изисквания като необходимостта от определяне на петгодишни цели за намаляване на финансираните емисии от въглеродно интензивните сектори вече ще станат препоръки.

По-рано NZBA поиска от членовете да прехвърлят всички емисии на парникови газове от своите кредитни и инвестиционни портфейли „за да се приведат в съответствие с пътищата към въглеродна неутралност“ най-късно до 2050 г. Съгласно новото предложение „амбицията на рамката ще бъде разширена“, за да включва всички пътища към целта, съобразени с температурните цели на Парижкото споразумение, включително тези, които се стремят към ограничаване на затоплянето значително под 2 градуса по Целзий.

При сегашния темп на декарбонизация, ООН предупреди, че светът е напът да се размине с поставените цели, като се доближава до покачване на глобалните температури до около 3 градуса по Целзий.

В този контекст е особено забележително, че повече от 100 банки са си поставили цели за намаляване на секторните емисии, съобразени с целта за 1,5 градуса, изтъква Башир.

Според него е необходима по-голяма гъвкавост при определянето на целите, тъй като темпът на декарбонизация варира значително в различните страни и индустрии.

Новият облик на NZBA ще постави по-голям акцент върху подпомагането на членовете да подкрепят своите клиенти в прехода към зелена икономика. Той също така ще предложи технически насоки по въпроси като избегнати емисии и ще идентифицира и разработи стратегии, насочени към преодоляване на бариерите пред финансирането на определени зелени технологии.

„Ние сме на половината път в едно важно десетилетие по отношение на климатичните действия и се нуждаем от всички сектори, включително банковия и финансовия, да се ангажират с намаляването на емисиите“, подчертава Башир.

В алианса членуват най-големите европейски банки, включително BNP Paribas SA, HSBC Holdings Plc и UBS Group AG, както и Barclays Plc, Deutsche Bank AG и Standard Chartered Plc.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:03 | 15.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още