В хода на рестартираните преговори по Бюджет 2026 се обсъжда връщането на минималните осигурителни прагове, което се подкрепя от синдикатите и държавата, но е едно от най-спорните предложения и е „погрешна стъпка“. Това каза Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Той припомни, че в периода 2008 -2024 г. имаше активно договаряне на минимални осигурителни доходи, но през 2016 г. беше спряно договарянето им.
По думите на Иванов, този механизъм създава големи проблеми за икономиката, защото създава прецедент, при който принудително се внасят осигурителни вноски, които не отразяват реалните доходи на служителите.
Той е категоричен, че „възраждането“ на минималните осигурителни прагове е „червена линия“ за АИКБ, тъй като процесът е труден за изпълнение, изкривява договарянето и може да създаде несъответствия между реални доходи и осигурителни прагове. Това би било причина АИКБ да откаже подкрепа за бъдещия нов бюджет.
АИКБ поставя четири основни искания: отпадане на увеличението на пенсионната осигурителна вноска с 2 процентни пункта, отпадане на двойното увеличение на данък дивидент, премахване на СУПТО - т. нар. софтуер за управление на продажбите в търговските обекти, и увеличаване на максималния осигурителен доход по средносрочната прогноза.
„След срещата стана ясно, че три от нашите искания са приети. Няма да има увеличение на осигурителните вноски с 2 процентни пункта, нито увеличение на данък дивидент от 5 на 10%. Също така, не се предвижда въвеждане на новия софтуер за управление на продажбите. Що се отнася до увеличението на максималния осигурителен доход, това остава под обсъждане“, каза Иванов.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Времето във Варна на 13 януари 2026
Пеевски поиска оставката на кмета на София
Десетима пострадали в катастрофи в последните 24 часа
Честваме паметта на светите мъченици Ермил и Стратоник
Тръмп наложи 25% мита на страните, които правят бизнес с Иран
Великобритания има хитър план да намали разходите си по заемите
Европейските фермери загубиха битката с Меркосур, но не и влиянието си
Лифард: За нас хуманоидите са като мобилни телефони
Лифард: Хуманоидите стават реални продукти
Лифард: В момента границата е социалната роботика
Mercedes за 537 000 евро изчезна безследно по време на доставка
Renault похарчи милиони, за да влезе в Америка, но това се оказа напразно
Най-новият Shelby Super Snake е Mustang с 841 коня
29-годишна Toyota Supra се продаде на рекордна цена
Евтино, но не съвсем – цената на Sandero в Турция шокира
Минус 15 градуса измериха в Кнежа тази сутрин
Франция започна кампания за набиране на доброволци за армията
Тръмп наложи 25% мито на страните, търгуващи с Иран
Времето днес: Мразовита сутрин, през деня ще се затопли
Пеевски иска оставката на Терзиев: Кмете, София е в криза с боклука!