Веригата от магазини на Kaufland от години върви по ясно очертана пътека към устойчивост и кръговост на икономиката. Това каза Валери Говедаров, мениджър „Устойчивост и Кръгова икономика“ на Kaufland България, по време на дискусия от мултиформатния проект на Bloomberg TV Bulgaria "Talk 25: Кръгова икономика".
Той посочи за пример историческата сграда на Централните хали в София, превърната преди малко повече от година в магазин на Kaufland, която е едновременно търговски обект и витрина на устойчивите практики на компанията.
Мениджърът съобщи, че един от най-видимите проекти е пилотната система с автоматите за обратно приемане (Reverse Vending Machines) за празни опаковки, която работи в България вече две години и половина. По думите на Говедаров българските граждани са я посрещнали „с широки обятия“.
Според него през този период са събрани около 36,145 млн. единици кенове, пластмасови бутилки и други опаковки, които не са завършили пътя си на сметищата или в природата, а са били насочени към рециклиране.
Наред с това, близо 2 млн. лева са предоставени на клиентите под формата на ековаучери или дарения към Българския Червен кръст.
„По-малко известен факт е, че усилията на компанията не се изчерпват само с кенчета и PET бутилки. За 2024 г., по вече проверени и потвърдени данни, всички 70 магазина на Kaufland в страната, заедно с централния склад, събират разделно картон, хартия, фолио и различни видове пластмаси“, обясни Говедаров.
Той добави, че само от тези потоци са събрани 11 730 тона отпадъци – еквивалент на един до два камиона всеки ден. Допълнително 747 тона фолио и пластмасови опаковки също се предават регулярно за рециклиране, както и различни видове дървесни отпадъци.
Мениджърът смята, че голяма пречка пред устойчивите решения в България остават законодателните неясноти и липсата на инфраструктура. „Компанията активно търси кооперация с общините и частни предприятия, които са изградили съоръжения на пазарен принцип, като работи с тях в общ интерес“, подчерта той.
Как от биоотпадък загнили плодове и зеленчуци се превръщат в ценна суровина за земеделието като висококачествен компост?
Всички гости на събитието "Talk 25: Кръгова икономика" на Bloomberg TV Bulgaria може да гледате тук.


Виц на деня - 13 януари
ОДМВР-Варна предупреждава за "черен лед"
Времето във Варна на 13 януари 2026
Пеевски поиска оставката на кмета на София
Десетима пострадали в катастрофи в последните 24 часа
Великобритания има хитър план да намали разходите си по заемите
Европейските фермери загубиха битката с Меркосур, но не и влиянието си
Лифард: За нас хуманоидите са като мобилни телефони
Лифард: Хуманоидите стават реални продукти
Лифард: В момента границата е социалната роботика
Mercedes за 537 000 евро изчезна безследно по време на доставка
Renault похарчи милиони, за да влезе в Америка, но това се оказа напразно
Най-новият Shelby Super Snake е Mustang с 841 коня
29-годишна Toyota Supra се продаде на рекордна цена
Евтино, но не съвсем – цената на Sandero в Турция шокира
163 години от рождението на Алеко Константинов
Българските земеделци ще се включат в протеста в Страсбург срещу Меркосур
Минус 15 градуса измериха в Кнежа тази сутрин
Франция започна кампания за набиране на доброволци за армията
Тръмп наложи 25% мито на страните, търгуващи с Иран