Политиката за околната среда в България е дала положителни резултати. Въпреки това, преходът към устойчивост все още изисква повече действия в няколко области. Това отчита за страната ни широкообхватният доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) „Europe’s environment 2025“, съобщи Министерството на околната среда и водите.
България спазва стандартите за качество на въздуха за почти всички основни замърсители, се посочва в доклада за състоянието на околната среда в Европа, който проучва 38 държави и се прави на пет години в контекста на предизвикателства като изменение на климата, загубата на биологично разнообразие и замърсяването на въздуха и водата.
В него се отчита, че нашата страна има значителен напредък в постигането на съответствие със стандартите на Европейския съюз за качество на въздуха за прахови частици с диаметър 10 μm или по-малко, което отдавна е проблем за България. За да се поддържат постоянни нива на качество на въздуха, е важно да продължи прилагането на мерки, насочени към основните източници на замърсяване.
Темпът на прехода към кръгова икономика обаче е бавен и има място за подобрения в управлението на отпадъците и ефективното използване на ресурсите, констатират в ЕАОС.
В доклада се посочва, че повод за загриженост е високият процент на използваните ресурси в съчетание с доста ниския процент на използване на вторични суровини. От ЕАОС смятат, че все още съществува риск България да не постигне целите за рециклиране на битови отпадъци за 2025 г.
С 35% покритие на Националната екологична мрежа за вътрешната територия, България е сред най-добре представящите се страни в ЕС, след Словения и Хърватия. Политиката сега е насочена към ефективно управление и развитие на морската мрежа.
От ЕАОС преценяват, че България наваксва средните за ЕС тенденции в емисиите на парникови газове.
Наличието на висококачествени земеделски ресурси, разнообразни метеорологични и природни условия, добри практики в селскостопанския сектор и планираните от България мерки са добра основа за насърчаване на развитието на биологичното производство, показва обобщената оценка за страната.


Радан Кънев с остра атака срещу кабинета на Румен Радев
Арсенал привлича 16-годишен футболист с български корени
Испанският премиер е силно притеснен заради пожарите
ЮНЕСКО включи планината Олимп в Списъка на световното наследство
Хороскоп за 27 юли 2026
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Без рецепта: Вендинг машина в "Слънчев бряг" предлага сексуални стимуланти
Кремъл: Рано е да се говори за спиране на въздушните атаки
Александър Николов: Цената на бензина у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Кандев: Влизането в политиката ще е нова посока в моя живот