fallback

Световните доставки на храни са в риск заради оттеглянето на Русия от черноморската зърнена сделка

Фючърсите върху пшеницата на борсата в Чикаго в понеделник скочиха с над 5%, а на царевицата с над 2%

09:35 | 31.10.22 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Отказът на Русия през уикенда от договорената с подкрепата на ООН сделка за износ на зърно през Черно море вероятно ще удари доставките на зависимите от внос страни, задълбочавайки световната продоволствена криза и предизвиквайки ръст на цените, съобщава Ройтерс.

Стотици хиляди тона пшеница, запазени за доставка за Африка и Близкия изток, са в риск от оттеглянето на Русия, а украинският износ на царевица към Европа ще се свие, казват двама базирани в Сингапур трейдъри.

В събота Русия спря участието си в зърнената сделка за „неопределено време“, след като заяви, че според нея голяма украинска атака с дронове е ударила черноморския ѝ флот в Крим.

„Ако трябва да заменя плавателен съд, който трябва да дойде от Украйна, какви са възможностите? Всъщност не са много“, казва един от търговците, който доставя пшеница на купувачи в Азия и Близкия изток.

Фючърсите върху пшеницата на борсата в Чикаго в понеделник скочиха с над 5%, а на царевицата с над 2% заради опасения около доставките.

По-рано тази година световните цени на пшеницата скочиха до рекорден връх, а царевицата удари 10-годишен връх, след като инвазията на Русия в Украйна засили ралито, стартирало заради лошото време и прекъсванията в доставките заради Covid-19.

Никакви кораби не са преминали през установения морски хуманитарен коридор в неделя. САЩ, Турция и Украйна обаче натискат черноморската сделка да бъде изпълнена и договориха план за преминаване в понеделник на 16 кораба въпреки оттеглянето на Русия.

„Трябва да видим как ще се развие ситуацията. Не е ясно дали Украйна ще продължи да доставя зърно и какво се случва с руския износ“, казва базираният в Сингапур трейдър.

Азиатските купувачи резервират украинско зърно, включително Индонезия – вторият по големина вносител на зърно в света, макар че регионът разчита на Австралия и Северна Америка.

В скорошни сделки индонезийски мелници купиха около 200 хил. тона украинска пшеница за доставки през ноември в сделки, подписани през последните няколко седмици, казват търговците. Някои виетнамски мелници, купили украинска пшеница, също вероятно ще пострадат.

През миналата седмица държавна агенция в Пакистан е купила около 385 хил. тона пшеница в търг, като тя вероятно ще дойде от Русия и Украйна.

Износът на царевица от Украйна към Европа, резервиран за ноември, вероятно също ще бъде ударен.

„Колкото до Европа, царевицата е по-голям проблем от пшеницата, тъй като влизаме в пиков сезон за украинската царевица през ноември“, казва вторият търговец.

Очаква се решението на Русия да подкрепи световните цени на растителни масла, тъй като заплашва износа на слънчогледово олио от Украйна към ключови дестинации, включително най-големия вносител Индия.

Макар че световните цени на земеделски суровини намаляха от рекордните си върхове през последните месеци, местните цени на дребно на храните остават високи и сега са изправени пред нов ръст.

„Обикновено отнема около два месеца по-високите цени на зърното да преминат през веригата на доставки и да повлияят на потребителите на ниво търговия на дребно“, казва базиран в Сидни анализатор.

„Преработвателите на храни обаче нямат много голямо покритие занапред, затова вероятно ще се случи много по-бързо“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:35 | 31.10.22 г.
fallback
Още от Земеделие виж още