IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ивайло Гълъбов: Промяна в отглеждането на птици ще оскъпи яйцата

При замяна с алтернативни технологии птицевъдите трябва да разполагат с три пъти по-голям сграден фонд и ново оборудване, посочи председателят на браншовия съюз

19:33 | 25.06.25 г. 2
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

През последните дни отново се повдигна въпросът в Европейския парламент (ЕП) дали уголемените клетки за отглеждане на птици ще останат или ще се изведат от експлоатация. Това съобщи Ивайло Гълъбов, председател на управителния съвет на Съюза на птицевъдите в България, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него политиките на Европейския съюз (ЕС), които засягат птицевъдството, не са последователни и това допълнително затруднява фермерите в България.

"Ние сме единствената страна в ЕС, която прилага по-различни стандарти. Все още в останалите страни птиците се отглеждат в конвенционални клетки, като в Европа от 2011 г. насам се използват уголемени клетки, но в някои страни – като Германия – уголемените клетки намират все по-малко приложение, тъй като търговските вериги отказват да разпространяват яйцата от уголемени клетки", обясни Гълъбов.

Според него птицевъдите нямат яснота колко време ще могат законно да използват дадена технология като уголемените клетки. „Нямаме алтернатива с какво бихме могли да заменим съществуващата технология“, отбеляза той.

По думите му, за да стане замяната с алтернативни технологии, птицевъдите трябва да разполагат с три пъти по-голям сграден фонд и ново оборудване. Гълъбов прогнозира, че това означава „поскъпване на яйцата и то значително“. Той предупреди, че изискванията за тези „противоречащи си мерки ще се платят от потребителите“. „Такова поскъпване ще се случи на фона на спекулациите от вдигане на цените заради влизането на България в еврозоната“, добави Гълъбов.

Той е категоричен, че има преекспониране и неразбиране на темата с хуманното отглеждане на животни в клетки. „Уголемените клетки са двадесет пъти по-големи от конвенционалните заради изискванията за хуманно отношение. Ако този тип клетки бъдат забранени, трябва да се даде гратисен период на фермерите и да им се осигури финансова помощ за преоборудване“, е мнението на представителя на браншовия съюз.

Гълъбов обясни, че ако птиците бъдат свалени на под, ще трябват средства за по-добра вентилация заради увеличеното количество прахови частици. „Има два варианта. Птицевъдите или ще трябва да се получат някакви субсидии, за да не нараства главоломно цената на яйцата, или ще нарасне цената на яйцата. Нас, фермерите, ни притеснява, че ние ще станем тотално неконкурентноспособни на производители от трети страни“, очаква той.

Гълъбов подчерта, че тази тенденция се развива и в момента – Европейският съюз е станал вносител на птицевъдна продукция, докато преди десет години беше сред основите износители.

По какъв начин ЕС преработва регламентите си за хуманно отношение към животните? Как птицевъдите приемат постепенното премахване на клетките? Какви са инвестициите, необходими за една модерна птицеферма? Подлежат ли на автоматизация новите технологии и регулации? Какви са промените в Наредба 44 за фермите и има ли устойчиви решения срещу птичия грип може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:36 | 25.06.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 5 месеца
И в тази област ЕС реже клона, на който седи. Унищожава собствената си икономика, земеделие и прехрана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
melon
преди 5 месеца
Не знам какво става с яйцата в България, но оняден, в Сърбия си купих по 24 стотинки, размер L. Отлични на вкус и вид яйца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още