България увеличава с около 15% самолетния трафик, който преминава над страната в сравнение с предпандемичните нива от 2019 г. Това съобщи директорът на „Булатса“ Георги Пеев в интервю на Александър Богоявленски за "Авиошоу", излъчено в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му, държавната компания прогнозира още около 10% ръст през 2024 г. През декември са обслужени 69 700 полета, което е почти 15% увеличение на годишна база.
Компанията обучава активно ръководители на полети и от 1 февруари „Академия Булатса“ обяви новата си кампания за набиране на кандидати. Пеев уточни, че в момента се обучават още десет човека и така ще се покрие натоварването с предизвикателствата от увеличението на трафика.
"Така ще се справим с увеличението, което идва от потоците, които се преориентират през България за Близкия и Далечния изток, а през лятото към натоварените туристически дестинации – Гърция и Турция", коментира Георги Пеев.
Според него вече е започнало натоварването на трафика. „Януари записа безпрецедентно увеличение спрямо предходни години, като очакванията на „Булатса“ са от април то да е още по-голямо“, прогнозира той.
Пеев очаква през юли и август компанията да обслужва около 110 хиляди самолета на месечна база, а в началото на декември да се стигне и до едномилионния полет.
На 3 февруари държавната компания ще отбележи 55 години от основаването си.
Цялото интервю на Александър Богоявленски с директора на "Булатса" може да гледате тази събота по Bulgaria ON AIR и след това по Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.


За петък е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Средната заплата във Варна достигна 1360 евро, областта е трета в страната
Откриха още два дрона край Каварна и Черноморец
AniFest 2026 превръща Варна в столица на аниме и косплея този уикенд
Военният министър: Нямаме опция за втора ръка F-16 или "Грипен", търсим резервни части за МиГ-29
Путин се отказа от преговорите за мир и ескалира войната с Украйна
Осъденият за геноцида в Сребреница Ратко Младич почина в ареста
Hugging Face представи обучаем робот за $400, който пее и кара ролери
Живи неврони и ДНК памет могат да променят бъдещето на AI и центровете за данни
Европа се оказа между Китай и Япония в новата автомобилна битка
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
СГП съобщи, че има обвинени по разследването, свързано с Лот 4 на АМ "Хемус"
Още три дрона откриха по Българското Черноморие, неутрализираха два от тях
МВР: Засилен контрол по АМ "Тракия" в Пазарджишко в петък, събота и неделя
Българка за ужаса в Непал: Нещо започна да хвърчи като фойерверки