Българската компания за ремонт на самолети от гражданската авиация "Електра Транс Глобъл" ООД ще инвестира в Бургас 120 млн. лв. в изграждането на един от най-големите хангарни комплекси в страната за ремонт и поддръжка на самолети, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
В сградата на общината днес е подписан договор между собственика на терена, върху който ще бъде изграден комплексът – Сливенската епархия, и "Електра Транс Глобъл". Теренът е в непосредствена близост до Летище Бургас, а комплексът ще има пряка връзка с морската аерогара.
Върху 74 дка компанията ще изгради хангарен комплекс с капацитет за седем производствени линии, прилежащ перон, пътища за достъп, работилници, учебен център, битови помещения, паркинги и други съоръжения.
Допълнително се предвижда да бъде построен и завод за ремонт на самолетни двигатели за 30 млн. лева.
Снимка: Община Бургас
На първия си етап инвестицията ще открие 500 работни места, а на финала – 1500, посочват от общинския пресцентър.
Очаква се новият ремонтен комплекс да заработи до три години. Още 5 хил. работни места могат да бъдат разкрити в съпътстващи бизнеси, заявиха от компанията.
В момента тя обслужва технически типове самолети Airbus A320 CEO, Boeing 737 Classic/NG и Boeing MD-80 Series.
Идеята за създаването на базата е още отпреди 10 години, а реалните действия по реализацията ѝ стартираха през 2019 г., когато след разговори с кмета Димитър Николов се разкри нова специалност "Ремонт на летателна техника" в бургаския механотехникум. Ученици от първия випуск вече работят в компанията, обясни изпълнителният директор на "Електра Транс Глобъл" Стефан Трифонов.
Компанията има над 15-годишен опит в ремонта и техническото обслужване на самолети и е част от международната група Vector Group, която притежава и една от най-бързо развиващите се авиокомпании в страната. По време на срещата е станало ясно, че компанията възнамерява да базира свой самолет в Бургас.