Ръстът в обема на продажбите на Carlsberg се оказа по-слаб от очакваното през първото полугодие, тъй като охладеното търсене на бира в Европа и Азия е подкопало силното представяне при безалкохолните напитки, съобщава Bloomberg.
Органичният обем на продажбите за първото полугодие се е увеличил с 1,7%, което е по-малко от очакваните от анализаторите 1,9%, като силният ръст при безалкохолните напитки и безалкохолните бири е подкрепен от незначително покачване на премиум бирата.
Обемът остава непроменен в Западна Европа и Азия, като продажбите в Китай са особено силно засегнати от неблагоприятните метеорологични условия.
В същото време Carslberg стесни прогнозата си за растеж за цялата година към горната граница на диапазона, отчасти поради силата в сегмента на безалкохолните напитки. Сега компанията очаква ръст на оперативната печалба между 4% и 6% през 2026 г. в сравнение с диапазона 2-6% преди това.
Carlsberg, чиито марки бира включват Kronenbourg, Tuborg и едноименната лагер бира, се диверсифицира от алкохола под ръководството на главния изпълнителен директор Якоб Ааруп-Андерсен.
Натискът, свързан с разходите за живот, и здравословните проблеми все повече тласкат потребителите към безалкохолна бира и безалкохолни напитки, както и към алтернативи като твърда газирана вода, която има високо съдържание на калций и магнезий.
Миналата година компанията завърши придобиването на Britvic, производителя на плодовите напитки Robinsons и J2O, а Ааруп-Андерсен заяви, че „по-високите от очакваните синергии“ от сделката са един от факторите, довели до решението за повишаване на перспективата.
„Частта на бизнеса с безалкохолни напитки се справя невероятно добре“, казва той пред Bloomberg, добавяйки, че категорията сега представлява около една трета от продажбите на компанията.
Други конкуренти отчитат смесени резултати. Обемите на Heineken неочаквано се увеличиха през второто тримесечие, тъй като силното търсене на бира в Азия и Африка компенсират слабостта в Европа, Северна и Южна Америка.
Въпреки че спонсорството на Световното първенство за Anheuser-Busch InBev стимулира търсенето на Michelob Ultra в САЩ и други бири в Мексико през второто тримесечие, това не беше достатъчно, за да компенсира слабите обеми в региона, който включва Китай.


Жълт код за горещо време е обявен за утре, Варна е в безопасност
Учителите ще работят по единни критерии за детското развитие
Психолог: За пълноценна почивка са нужни минимум осем дни отпуск
Изложба във Варна представя историята на стоковата борса и тържищната търговия
Световният фотографски елит гостува във Варна
Енергийните сметки вдигнаха британската инфлация
Факторното инвестиране: задава ли се голяма ротация?
Удар в Сирия засили напрежението между Израел и Турция
Биткойн остава в консолидация, криптопазарът още е в „криптозима“
„Кайрос“ е само един от проблемите: има над 170 нефтени петна в Черно море
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Защо Украйна толкова яростно нанася удари по "любимия милиардер на Путин"?
Задържаха и обвиниха бивш полицай за убийството на 21-годишният мъж в Съединение
НАСА даде още две години живот на Voyager 2, защо това е важно?
Слънчево и горещо ще е утре, на места до 38 градуса
Швеция нащрек: Двама руснаци лагерували до дома на шефа на Saab