fallback

Путин защити биткойна от централната банка

Руският президент подкрепя регулиране на сектора, но не и пълна забрана за добива

20:30 | 27.01.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руският президент Владимир Путин подкрепи предложението на руското правителство за налагане на данък и регулиране на добива на криптовалути в страната, отхвърляйки предложението на централната банка за пълна забрана на копаенето. Това съобщават трима души, запознати с въпроса, пред Bloomberg.

Президентът подкрепя предложението за ограничаване на добива само в региони, където има излишък на произведена електроенергия, като Иркутск, Красноярск и Карелия, посочват източниците, пожелали анонимност.

Говорителят на държавния глава Дмитрий Песков отказа да каже каква е позицията на Путин но посочи, че той е наредил правителството и централната банка да работят за изглаждане на различията.

Пресслужбите на правителството и централната банка не са отговорили непосредствено на запитване за коментар на Bloomberg за статута на преговорите.

Позицията на Путин е добра новина за индустрията, която трябваше да понесе редица удари в последно време. През 2021 г. Русия се превърна в третия по големина миньор на криптовалути в света, след като Китай напълно забрани добива. Преди нея са само САЩ и Казахстан, където по-рано през седмицата властите започнаха да спират тока на някои миньори, показват данни на Кеймбриджкия университет от октомври.

Подкрепата на президента, както и публичните му коментари по-рано през седмицата са сигнал, че предложенията по всяка вероятност ще бъдат приети. В сряда той призова правителството и централната банка да постигнат съгласие скоро за това как ще регулират криптосектора.

„Ние също така имаме известно конкурентно преимущество тук, особено при т. нар. копаене“, каза Путин по време на правителствена среща, въпреки че също така призна и рисковете, които криптовалутите водят след себе си. „Имам предвид излишъка от електроенергия и добре обучения персонал, който е наличен в страната“, допълни държавният глава.

Добивът на биткойни изисква специални компютри, които работят за решаването на сложни математически задачи и най-големият разход за бизнеса са именно сметките за ток.

В Русия има редица региони, където налице е излишък от произведена електроенергия благодарение на водноелектрически централи или след като са били затворени енергоемки индустриални обекти от времето на Съветския съюз.

Виталий Борщенко, съосновател на руската компания за добив на криптовалути BitCluster, каза, че миньори са били поканени към работна правителствена група, след като централната банка е публикувала своя доклад, предлагайки забрана на добива.

„Повечето миньори и агенции са против радикални мерки“, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още