Федералният резерв на САЩ има все още много работа за вършене. Такова мнение изрази управителят на централната банка за Чикаго Чарлз Евънс, цитиран от Ройтерс.
Изказването му е във връзка с данните за щатската инфлация през юли, които бяха публикувани в сряда (10 август). Те показаха известно забавяне в темпа на растеж, което по думите на Евънс е първият "положителен" резултат, откакто Фед започна да затяга паричната политика.
Според Евънс инфлацията все още е "неприемливо висока" и ще трябва Фед да повиши основната си лихва - понастоящем в диапазона 2,25-2,5% - до 3,25-3,5% тази година и до 3,75-4% до края на следващата година.
Коментарът предполага, че Евънс, част от 19-те централни банкери, определящи паричната политика в САЩ, очаква банката скоро да забави най-бързия си темп на затягане от десетилетия. Според прогнозите му за размера на основната лихва Фед ще трябва да увеличи с един процентен пункт показателя до края на годината. Това би било наполовина темпът, задвижен в последните четири месеца.
"Смятам, че в момента сме в добра позиция и че можем да обърне курса към по-ограничаващ такъв, ако инфлацията излезе извън контрол в по-голяма степен от тази, която мисля", каза още Евънс.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?