„Агрия Груп Холдинг“ АД е приключило сделката за придобиването на производителя на биоетанол „Алмагест“ АД, съобщават от публичното дружество чрез сайта x3news.com.
На 8 февруари 2023 г. е сключен окончателният договор за покупко-продажба на всичките 441 866 броя обикновени, поименни, безналични акции с право на глас от капитала на „Алмагест“ с номинална стойност 80 лева всяка, посочва се в съобщението.
На тази дата акциите са прехвърлени от продавачите на купувача чрез регистрация на прехвърлителната сделка в Централен депозитар АД, в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
„Агрия Груп Холдинг АД е придобило титулярството на правото на собственост върху 100% от акциите от капитала на “Алмагест“ АД, допълва се в съобщението.
Акциите са прехвърлени на купувача „Агрия Груп Холдинг“АД без каквито и да е било задължения, тежести, права и претенции на трети лица, заедно с всички права, които произтичат от или са свързани с тях, пише още в съобщението.
Сделката беше договорена през ноември 2022 г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) я одобри през януари.
„Алмагест“ е регистрирано през 2007 г. През 2009 г. започва да работи заводът за производство на етанол от зърнени култури на дружеството край Ихтиман. Настоящият годишен производствен капацитет на предприятието е 30 млн. литра eтанол и 24 хил. тона високопротеинов фуражен гранулат, според информация на сайта на дружеството.
Годишно заводът преработва 80 хил. тона зърнени култури, предимно царевица, посочва се още в информацията, публикувана на сайта.
Заводът произвежда биоетанол, етанол за хранително-вкусовата промишленост, неутрален дехидратиран етанол, денатуриран етанол, DDGS (сух спиртоварен остатък). В компанията работят 160 души.
В последната година акциите на „Агрия Груп Холдинг“ почти удвояват цената си заради поскъпването на храните. Поскъпването стана особено отчетливо след началото на войната в Украйна заради смущенията на пазарите на зърно и други храни.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани
Офицер от КГБ, манипулатор: Какви са отношенията между Путин и Тръмп?
И Йотова нахъса DARA: Вярваме в успеха, мило момиче