Еврото се насочва към най-добрата си седмица от повече от година, след като инвеститорите намалиха очакванията си за понижаване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) и заложиха, че търговските мита на САЩ няма да влязат в сила толкова скоро, колкото се опасяваха.
Единната европейска валута е напът да поскъпне с около 2% до 1,0515 за долар, което е най-големият ѝ ръст от юли 2023 г. насам. Част от движението може да се отдаде на зелената валута, който пък се насочва към най-лошата си седмица от 14 месеца насам спрямо кошница от основни валути.
Седмичният ръст бележи възстановяване след поевтиняването на валутата от септември насам, предизвикан до голяма степен от опасенията, че Доналд Тръмп ще наложи веднага мита върху вноса от Европа след встъпването си в длъжност през януари. Вместо това новият президент на САЩ насочи непосредственото си внимание към Мексико и Канада, като санкции за Европа се очакват в по-късен момент.
По-силните от очакваното данни за индекса на мениджърите на поръчките в еврозоната също повишиха курса на еврото в петък. През януари частният сектор в региона неочаквано се завръща към растеж. Предварителният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в еврозоната на HCOB, съставен от S&P Global, се повишава до 50,2 пункта през януари спрямо 49,6 пункта през декември, като е малко над границата от 50 пункта, разделяща растежа от свиването. Икономисти в анкета на Ройтерс прогнозираха малка промяна до 49,7 пункта.
На този фон пазарите вече оценяват облекчаването на паричната политика от страна на ЕЦБ през тази година на около 90 базисни пункта спрямо 86 базисни пункта по-рано в четвъртък. Първият ход към намаляване на лихвите за тази година се очаква още следващата седмица.
*Данните са актуални към 15:00 ч. българско време.


Виц на деня - 27 май
Мачовете по ТВ днес (27 май)
27 май e Световен ден на спешната медицинска помощ
Без ток във Варна на 27 май 2026
Хороскоп за 28 май 2026
САЩ възстановяват мита за 20,6 млрд. долара на вносители
Още два неирански супертанкера са преминали през Ормуз
Хедж фондовете продължават да губят битката с ETF-ите въпреки силния април
САЩ се приближават до сделка с Иран на фона на подновено напрежение
Инвеститорите наказаха Ferrari за отклонението от традицията
Шефът на Audi: Ерата на глобалните автомобили приключи
Селективно затъмняване на стъклата е следващата голяма екстра в колите
BYD пуска най-евтиния PHEV в Европа
Китайско комби беше продадено за 700 000 евро
Porsche Macan на старо - за какво да внимавате
Путин подари четири амурски тигъра на Казахстан
Очаквано: Сарафов подаде оставка като шеф на следствието и зам.-главен прокурор
Радев поздрави мюсюлманите: Курбан Байрам ни напомня за ценности, които са в основата на обществото ни
Северна Корея е извършила изпитание на нова многофункционална ракетна система
Нашествие на рояци от еднодневки в Бургас