Тексаската фондова борса (Texas Stock Exchange) планира стартиране през 2026 г., след като подаде документи да действа като национална борса за ценни книжа, заяви компанията в петък, цитирана от Ройтерс.
Компанията се надява, че Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ ще одобри молбата преди края на годината, тъй като се опитва да разруши доминираната от Ню Йорк индустрия.
Предложената борса заяви, че иска да обърне тенденцията на намаляване на броя на публично търгуваните компании, преодолявайки според нея високите разходи за листване и оставане на борсата.
Откакто поддръжниците на борсата обявиха плановете си през лятото, не са били оповестявани много подробности. Т.нар. Формуляр 1, който включва начина, по който новата борса ще управлява търговията, правилата за листване, таксите и други въпроси, може да не бъде публично достъпен в продължение на няколко седмици.
Във връзка с подаването на документите борсата съобщи, че е получила капитал в размер на 161 млн. долара от над 40 инвеститори. Сред тях са корпоративни гиганти като BlackRock, Citadel Securities, Charles Schwab, както и големи американски маркет мейкъри и фирми за търговия като Jump Trading.
„Идеята е интересна“, коментира Рик Уърстър, главен изпълнителен директор на Schwab, добавяйки, че това дава на компанията и клиентите ѝ още една възможност.
Борсата се позиционира като конкурент, оспорващ властта на Nasdaq и Нюйоркската фондова борса, които отдавна са водещите пазари на ценни книжа в страната.
Централата на Тексаската фондова борса ще заеме част от нова сграда в Далас, която ще включва изпълнителни офиси, конферентен център и „емблематично място за биене на камбани“, според информационния лист на пазара.
Двама анализатори на пазарната структура, поискали анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят публично за начинанието, коментират, че TXSE ще трябва да предложи повече, за да се конкурира.
Друга новосъздадена борса – IEX, вложи четири години в опити да привлече съществуващи публично търгувани компании, но се отказа от усилията си през 2019 г.


Работещите в „Градски транспорт“ – Варна се готвят за протест
Земетресение близо до Варна
Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
В кадър: Водолази търсят изчезналото дете в р. Струма
Тръмп се подигра на Тейлър Суифт в навечерието на сватбата ѝ
Украинските дронове удариха петролен терминал в Санкт Петербург ВИДЕО