„Алкомет“ АД разширява загубата за 2025 г. в сравнение с 2024 г. заради ръста на разходите, забавянето на икономиката в световен мащаб, спада на търсенето на някои продукти и високите цени на алуминия, според финансовия отчет на дружеството, публикуван чрез Българската фондова борса (БФБ).
Дружеството задържа продажбите на валцова и пресова продукция относително стабилни – 72,14 мт през миналата година спрямо 72,684 мт през предходната, според данните от финансовия му отчет, публикуван чрез Българската фондова борса (БФБ).
Търсенето на стандартни профили се свива с 9% през 2025 г. спрямо 2024 г. Клиентите предпочитат да поръчват точно количество или готови за монтаж профили, за да намалят складовите си разходи, посочват от компанията.
Bисоките разходи за суровини, енергия и транспорт увеличават цените на стандартните профили. Същите стават неатрактивни и биват изместени от по-евтини или вече наложени материали и решения.
При специалните профили се наблюдава устойчивост и постоянство в търсенето. Поръчките и продажбите остават стабилни на годишна база. Специалните профили се използват предимно в автомобилостроенето, машиностроенето, електрониката и архитектурата, където търсенето е по-малко чувствително към икономически колебания. Тези профили са обвързани с конкретни спецификации и качества, които не могат лесно да се заменят или променят и това води до по-дългосрочни договори, стабилни обеми и регулярни доставки, поясняват от компанията.
В строителството, както и за реализирането на различни архитектурни проекти продължават да се търсят профили с висока повърхностна устойчивост. Такива са елоксираните и боядисаните профили. Продажбите на компанията нарастват с 55,6% през миналата година на годишна база за боядисаните профили и с 22% - за елоксираните.
Що се отнася до валцовите продукти, търсенето на фирмени алуминиеви листа спада с над 10%, докато при алуминиевите ленти има почти 17% ръст. При фирменото обмазано фолио спадът е най-силен – над 31%, заради засиленото използване на пластмаса, хартиени и биоразградими опаковки.
Финстокът използван основно за топлообменници и автомобилни приложения, бележи спад в търсенето с близо 12% спрямо 2024 г., докато при алуминиевото домакинско фолио има почти 8% ръст на търсенето.
Италия, Германия, Полша, САЩ и Испания са топ пет пазара на „Алкомет“ през 2025 г. със, съответно, близо 20%, над 18%, над 16% и почти 8% дял от продажбите на дружеството.
Приходите от дейността на „Алкомет“ за миналата година нарастват с близо 8% до 563,45 млн. лева в сравнение с малко под 522,1 млн. лева година по-рано.
Общите разходи се увеличават с над 8% до 573,3 млн. лева от 529,9 млн. лева година по-рано.
Разходите за материали, които включват разходите за алуминий и енергия, се увеличават с 6% на годишна база до близо 438,8 млн. лева от 415 млн. лева, а за персонал – с близо 13% до 62,1 млн. лева от 55,1 млн. лева.
Загубата на дружеството за миналата година достига почти 7,9 млн. лева при 5,4 млн. лева година по-рано, или с 45% повече.
В последната година акциите на „Алкомет“ поевтиняват с малко над 7%, а пазарната капитализация на дружеството възлиза на 55,65 млн. евро, според данните на БФБ.


9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Иран преговоря с Оман за постоянна система за такси в Ормузкия проток
Иновациите в медицината вече лекуват доскоро нелечими метаболитни заболявания
Имотът в Airbnb носи доход, но и куп законови задължения
Тъмната страна на селфи туризма
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Отиде си легендарна прима на Музикалния театър
Изгорихме ги като барбекю: Кадри показват как "Касапина на века" убива хиляди в Судан ВИДЕО 16+
5 грешки, които допускате в отношението си към партньора
Спорният правилник е приет в комисия, как ще работят депутатите?
Почина известен привърженик на Ботев Пловдив