fallback

Русия се доближава до дефолт след плащания по облигации в рубли вместо в долари

Финансовото министерство "смята, че е изпълнило задължението си в пълен размер"

17:14 | 06.04.22 г. 5

Финансовото министерство на Русия е изплатило в рубли част от задълженията си в долари, дължими тази седмица, след като чуждестранни банки са отказали да обработят плащания за 649,2 млн. долара, което предизвика спекулации за потенциален технически дефолт, съобщава Bloomberg.

Министерството заяви, че международни банки са отказали плащания по облигации с матуритет този месец и за купон по облигации с падеж през април 2042 г., поради което Русия е трябвало да направи плащанията в рубли към Националния депозитар за сетълмънт.

Руското финансово министерство добави, че „смята, че е изпълнило задължението си в пълен размер“.

Нито една гаранция обаче не позволява на Русия възможността да плаща в рубли, показват облигационните документи, което предизвика опасения, че страната е в риск от дефолт. И двете облигации имат 30-дневен гратисен период, сочат данни на Bloomberg.

“Въпросът с дефолта е сложен“, коментира Абдул Кадир Хусейн, ръководител на управлението на активи с фиксирана доходност в базираната в Дубай Arqaam Capital. “Русия може да твърди, че иска да плати, че има парите да плати, но банките не ѝ позволяват да плати. Не съм сигурна как съдилищата ще възприемат това“.

САЩ и Европейският съюз наложиха сурови финансови санкции върху Русия, след като президентът Владимир Путин нахлу в Украйна миналия февруари, възпрепятствайки способността ѝ да превежда плащания към собствениците на облигации. Макар че досега Русия успява да се отърве от първия си външен дефолт от век, ходът на финансовото министерство на САЩ тази седмица да спре плащанията по дълг в долари от сметки на страната в американски банки предизвика опасенията на инвеститорите.

В дефолт?

Рейтинговите агенции S&P Global и Fitch Ratings заявиха по-рано тази година, че ще сметнат, че Русия е в дефолт, ако плати облигации в различна валута от договорената. И двете компании обявиха, че ще оттеглят рейтингите си от държавния и корпоративния дълг на Русия след мерки на ЕС, които ограничиха способността им да предоставят такива рейтинги.

Тъй като дефолт от страна на Русия става все по-вероятен, инвеститорите се запасяват с кредитни суапове, свързани със страната, докато в същото време проверяват дребния шрифт на договори за около 40 млрд. долара.

Русия изпадна в дефолт по дълга си в рубли през 1998 г. Когато Путин пое властта през 2000 г., той поиска от правителството да поддържа ниски дългови нива и дисциплинирано фискално управление.

Ако Русия получи достъп до сметките си в чужда валута, това ще създаде основание на властите да позволят обмяната на тези рубли в чуждестранна валута, заяви още министерство на финансите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:51 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още