Министерският съвет прие и изпрати към Народното събрание Закона за държавния бюджет за 2023 г., обяви по време на пресконференция финансовият министър Асен Василев.
По думите му правителството е приело изменение в стратегията за управление на външния дълг, който е намален спрямо предходния план. В момента дългът възлиза на 7,5 млрд. лв., като новата стратегия е той да бъде 4,5 млрд. лв.
Дългът е 22% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, като в края на миналата година той е бил 21,8%.
Според Василев бюджетната рамка остава непроменена, като е изключително важно политиката за доходите да се провежда по един и същ начин спрямо всички доходи.
Финансовият министър посочи, че през 2022 г. заплатите на служителите в Министерството на вътрешните работи (МВР) и в други сектори са били увеличени с 20%. Тази година трудовите възнаграждения в рамките на МВР няма да бъдат повишавани, изтъкна още Василев.
Той заяви, че очакваната средна инфлация за тази година е 8,7%.
В понеделник Василев обяви, че Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) подкрепи, но не единодушно, трите бюджета - на Националната здравноосигурителна каса, на Държавното обществено осигуряване и държавния бюджет за 2023 г.
„Държавният бюджет е в представените рамки - 3% дефицит, 1,8% ръст на икономиката, 8,7% инфлация, запазени социални плащания и политика по доходите на служебния кабинет, която е надградена в конкретни случаи с недостиг, прецизирани капиталови разходи“, припомни в началото на седмицата Василев.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм
преди 3 години Шц маи маи на актуализация смрди https://***.powerinfotoday.com/oil-gas/saudi-crude-supplies-to-us-could-be-reduced-but-not-to-asia/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар