Италия я делят само два дни от шанса да промени своя нисък кредитен рейтинг. Надвиснал над правителството на премиера Джорджа Мелони, пише Bloomberg.
Правителството в очаква евентуален преглед на оценката в петък от Moody's Ratings. Решението на агенцията от август 2022 г. да постави на Италия негативна перспектива за рейтинга ѝ, който представлява последното стъпало преди спекулативното, или неинвестиционно, ниво, хвърли сянка върху изборната победа, която Мелони спечели само седмици по-късно.
В момента Moody's остава единствената голяма рейтингова агенция, която предоставя толкова ниска оценка за Италия.
В Рим цари напрежение относно резултата от тази седмица, но властите са уверени, че Италия вече е на прав път към подобрен кредитен статус от страна на Moody's и нейните конкуренти, или сега, или в бъдеще, изтъкват източници, запознати с въпроса.
Говорител на финансовото министерство заяви, че данните на Италия говорят сами за себе си и че политиците ще се придържат към задачата си и ще видят какво ще се случи в петък.
Символиката на всяка промяна към положителна перспектива или дори повишаване на рейтинга би била още по-значима само седмица след като Moody's стана последната голяма рейтингова агенция, която понижи оценката си за САЩ, което доведе до скок в доходността по американските държавни облигации.
Мелони и нейните колеги ускориха възстановяването на раздутите публични финанси на Италия, като поставиха дефицита в траектория на спад под тавана от 3%, определен от Европейския съюз (ЕС).
Кредитните агенции също аплодираха фискалната устойчивост на Рим. S&P Global Ratings внезапно повиши рейтинга на страната миналия месец. Мнението на Fitch Ratings също клони о към евентуално увеличение.
Разбира се, Италия все още е изправена пред много предизвикателства. Дългът ѝ остава много висок, над 130% от брутния вътрешен продукт, а Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че той ще започне да нараства отново.


Фратрия (Варна) оглави класирането във Втора лига
Седмичен хороскоп 31 август - 6 септември 2026
Кръщават международно летище на Доли Партън
Жена е била затисната от АТВ
"Дъжд" от голове в първия ден на турнира по плажен футбол във Варна
НАТО и ЕС трябва да направят хибридната война на Русия по-скъпа
Как една грузинска банка се превърна в хит за инвеститорите в Европа?
Украйна: Русия подготвя сухопътна офанзива към Киев и Чернигов
Преименувано езеро и мита: Докъде може да стигне търговската война САЩ-Канада
Турция губи репутацията си на евтина туристическа дестинация
На път домашен любимец - ето някои интересни решения
Вандали потрошиха първия Koenigsegg Gemera
Защо полицията в Дубай кара Ferarri, Lamborghini и Bugatti
Новите коли отново ще поскъпнат - производителите посочват сериозен проблем
Възраждането на Yugo продължава с кабриолет
3 млрд. евро дългове за ток в Гърция: нови правила затягат контрола над длъжниците
Ще предприеме ли Русия атака срещу НАТО – предупреждението на САЩ към Путин
5 възстановяващи маски за коса
Кейти Пери показа снимки на дъщеря си Дейзи за шестия ѝ рожден ден
17 661 евро за три нощувки: Формула 1 в Мадрид взриви цените на Airbnb