Стойността на средствата, изгубени заради криптохакерски атаки, се е увеличила тази година, като протоколите на децентрализираните финанси се оказват все по-лесна мишена, става ясно от доклад на аналитичната компания Chainalysis, цитиран от Bloomberg.
Монети за около 1,9 млрд. евро са били откраднати в хакерски атаки от началото на годината до юли – с 58% повече спрямо същия период на 2021 г.
„Тази тенденция не изглежда да се обърне скоро“, пише в доклада, който дава за пример ударите за 190 млн. долара срещу Nomad и за 5 млн. долара срещу няколко портфейла на солана само през първите седмици на август.
Протоколите на децентрализираните финанси (DeFi), особено т.нар. мостове, прехвърлящи токени между различни блокчейни, се оказват едни от най-слабите звена в екосистемата на криптовалутите след няколко големи хакерски удара тази година. И тъй като подобни протоколи разчитат на отворен код, престъпниците могат с лекота да откриват бъгове или други уязвими места, допълват от Chainalysis.
„Възможно е подбудите на протоколите за достигане до пазара и растеж бързо да са довели до пропуски в прилагането на най-добрите практики в сферата на сигурността“, се казва още в текста.
Криминалната криптоактивност изглежда е по-устойчива – отколкото по-широкия дигитален пазар, на срива на цените в сектора. Броят на трансакциите, които Chainalysis определя като незаконни, е намалял с 15% до юли спрямо година рано, докато законните трансакции са се свили с двоен на този темп, става ясно още от данните.
Мостът Ronin, използван от играта Axie Infinity, загуби около 600 млн. долара при хакерска атака през март, а 100 млн. долара бяха източени от моста Horizon през юни.
DeFi протоколите също станаха честа цел на хакерски групи с държавна подкрепа. Свързани със Северна Корея групи са откраднали приблизително криптовалути на стойност 1 млрд. долара от DeFi протоколи от началото на годината, изчисляват от Chainalysis.
И макар хакерите да остават основна заплаха, от компанията отбелязват, че незаконната дейност в други части на криптосектора отбелязват значителен спад. Свързаните с криптовалути измами са присвоили 1,6 млрд. долара от началото на 2022 г., което обаче е с 65% по-малко от година по-рано, показва докладът. Приходите от т. нар. пазари в тъмната мрежа са намалели с 43% тази година, което се дължи основно на удара срещу борсата Hydra през април.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология